YEREL SEÇİMLER FAZLA MI YERELLEŞTİ DİDİM DE | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete
Arşiv
firma-ekle
İstatistikler
  • 26Bu haber:
  • 699514Toplam ziyaretçi:
  • 31Bugün kü ziyaretçiler:
  • 36Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:
Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

2014’te yapılacak yerel seçimler yaklaştıkça siyasetin gündemi de yüksek mevkilerden halka doğru inmeye başladı.  Hali hazır da hangi parti kazanacak sorusundan önce hangi partiden kim aday olacak tartışmaları mevcut. Didim bu konuda siyaseti fazlasıyla yerelleştirdi. Öyle ki seçim tartışmaları kimi zaman neredeyse hısım akraba tartışmalarına kadar indirgeniyor. Adı üstünde yerel seçim ve Didim’de o kadar büyük bir yer değil haliyle böyle olacak denilebilir. Haklı olunabilir ama bizce sorun o kadar da basit değil.

Evet, Didim küçük bir yer ve keşke o kadar da büyümese, ama olmuyor maalesef. Hepimiz biliyoruz ki tek bir Didim yok. Yazı ayrı kışı ayrı bir Didim’den bahsediyoruz. Binleri bulan “yabancı” yerlileri olan bir Didim’den bahsediyoruz. Aydın’ın büyük şehir olmasıyla rantı büyüyen bir Didim’den bahsediyoruz. Yaşam tarzıyla, eğlence kültürüyle, yaz aylarındaki hareketli hayatıyla, yönetenlerin değil de, yaşayan halkların muazzam bir mozaiği birleştirdiği kardeşlik kültürü ile birilerini rahatsız eden bir Didim’den bahsediyoruz. Bakıldığında Didim büyük ama yönetenler ve yönetmeye talip olanlar büyük mü orası karışık işte.

Birkaç dönem aile içi yönetim değişikliği gibi başkanlıkların değiştiği herkesin malumu… Sonrasında da zaten her şey ortada, tapusu alınmış arazi gibi kimsenin bırakmaya niyetli olmadığı koltuklara oturmuş koca koca insanlar bana ne ben bırakmam mızıkçılığında. Gitmeyi düşünmüyorlar taaki bu halk sillesini vurana kadar.

2014’ün kazanan kim olacak? Bu belli değil. Gördüğüm kadarıyla Didim’ de son zamanların en heyecanlı ve kimin kazanacağının son ana kadar belli olmayacağı bir seçim olacak… Şimdiden belirtelim yeni büyük şehir yasasıyla beraber aslında seçime iddialı giren tüm partilerin kazanma ihtimali olan bir seçim olacak.

Gerçekçi olmak lazım, her türlü karışıklığa, yaşanan yolsuzluklara, yapılmamış işlere rağmen 2014’ün galibiyete en yakın partisi CHP gibi duruyor.  Kazanır mı bu haliyle zor. Zaten yerel olanı yerelleştiren partilerin başında da CHP geliyor, Didim bir aile’nin malı ve o aile dışındakiler de kıyıda köşede halkalar oluşturan akrabalar. Sahiplen me ve kendi malı gibi görme CHP’nin parti olarak genel sorunu ama bu konumuzun dışındadır şimdilik… Didim değil mesele, asıl olan şahısların hırsı ve seni yenerim yarışıdır. Var mı ortalıkta geleceğe dair umut vaat eden bir çaba, yok. Sandığa giden bir seçmen Didim’de CHP ye şu hizmetinden dolayı oy vereceğim diyebilir mi? Sanmıyorum. Ama AKP kazanmasın diye oy verecek binlerce seçmende var, bunu da biliyoruz.

AKP kimle seçimlere girecek henüz kesin değil. Ama Didim’i rant olarak gören ve paylaşımda pay sahibi olmak isteyen bir yığın insanın toplandığı ve kazanılması halinde şurası benimdir yarışına gireceklerin toplandığı bir çıkarlar lokali gibi duran partiden bahsediyoruz. Hal böyleyken onlar da kazanmak için her yolu mubah görecekler ve asılacaklar seçimlere. Didim’in AKP zihniyetinin eline geçmesini istemeyen bir Didim gerçekliği olsa da iktidar partisi olmanın avantajı ile bence onlar da en az CHP kadar iddialılar. Toplum balık hafızalı değildir umarım. Daha parti içindeyken bile birbirine giren ve ilçe başkanlıklarındaki rantları paylaşmak için yapılan kavgaları düşünürsek Didim belediyesi gibi bir belediyeyi kazandıktan sonra yaşanacak olanları da varın siz düşünün. Tek tek iyi insanlar olabilirler, AKP deki gerici zihniyet gibi düşünmüyor olabilirler ama unutulmamalı ki AKP de işler diğer partiler deki gibi yürümüyor. Her şey merkezden hatta başbakanlıktan yönetiliyor.  Kurumlar ve kurumların başındakiler sadece birer evrak takipçisi gibidirler. En basit örneği İstanbul’da ki gezi olayları sırasında büyük şehir ve Beyoğlu belediye başkanlarının düştüğü durum gösterile bilinir. Kaldı ki iktidarın özellikle sahillere bakışı da ortada. Ben hiçbir Didimlinin kendi yaşam alanına müdahale edilebilecek bir tercihi kolay kolay yapabileceğini de düşünmüyorum. İktidar partisidir kazanırsa Didim kazanır demek te koca bir yalandır ve bu yalana en büyük örnek de BDP li belediyelerdir. AKP ve iktidarın her türden engellemelerine rağmen nasıl çalıştıkları ortadadır. Bugün yerel yönetimleri yerelin kendini yönetmesi olarak algılayan bir anlayışla belediyecilik yapan BDP inanıyorum ki batıda HDP ile kazanacakları belediyelikler de Türkiye’ ye model olabilecek türden bir anlayışı hakim kılacaklardır.

 

Mevcut durum da Didim’ de de halkın temel hizmetlerini yapacak,  kurum ve şahıs çıkarı değil halkla beraber yereli yönetmeye tek aday parti, HDP’dir. Didim’deki sol, sosyalist, liberal ve sosyal demokratların, emekçilerin, Alevilerin, Kürtlerin, Romenlerin kendilerini ifade edebilecekleri tek çatı Halkların Demokratik Partisi HDP dir. Kimle nasıl bir seçim taktiği izleyecekler henüz netleşmemiş olsa da, Didim’i geliştirebilecek, Didim’e hamle yaptırabilecek şahıslar üzerinde çaba sarf etmeleri halinde Didim potansiyelinde kazanması gereken partilerin başında gelmektedir. Elbette gönlümüzde yatanda HDP’nin kazanmasıdır. Bu amaçla kimlerle nasıl bir seçim ittifakı vs konularında yeri ve zamanı geldiğinde düşüncelerimizi paylaşacağız.

 

Son olarak kimin kazanacağı değil de asıl önemli olan Didim’in kaybetmemesidir. Yani Kim kazansın değil, Didim kaybetmesin…

 

One Response to YEREL SEÇİMLER FAZLA MI YERELLEŞTİ DİDİM DE

  • Leman BAYAV says:

    Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.Bütün başkanlık koltuğuna oturan partilere bir baksınlar.Yaptıkları işlere.Belediye kasasına giren ve gerçekten insanların refahı için harcanan paraları araştırsınlar.Ve tabiki kendi özel kasalarına koyduklarınada.Seninde yazdığın gibi özellikle BDP’nin başkan oldukları yerlere baksınlar.WAN’da BDP’den önceki parti katrilyonlarca lira zimmetine geçirmişken,bomboş bir kasayı ve bir o kadarda borç içinde belediye seçimini kazanan BDP az olan gelire rağmen ne güzellikler yapmış,ne istihdamlar yaratmış görsünler.Ve aylarca içerde kalan sayın Bekir KAYA’nın yokluğundaki zamanda bile insanların refah içinde yaşamaları için yapılan çalışmaları.Hiç durmadan hemde.Ya AMED?En basitinden anlamak için bir taksiye binmek yeterli.Taksimetre çalışmaz çünkü gidilecek yerlere standart bir fiyat verilmiştir belediye tarafından.Çok uzak bile olsa gidilen yer en garibanın bütçesini zorlamayacak bir fiyat hemde.Yine halkın düşünüldüğü bir proje.Ve hiçbir taksici bunun dışına çıkmıyor çünkü şikayetçi değil.O da biliyor ki hem kendisi hemde arabası olmayan halk düşünülmüş.Kimse mağdur değil aksine herkes mutlu.Bunun dışında daha birçok örnek verilebilir diğer yerlerden.Didim’e gelirsek evet büyüdü hemde çok.Ama insanları büyümedi.Bu seçimde iyi bir sonuç çıkacağı konusunda malesef çok istesemde iyimser bir sonuç olacağını düşünmüyorum.Ta ki insanlar büyüdüğü ve insanca yaşamanın ne demek olduğunu anladıkları zaman olacak.

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59
Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY