ORGANİK MÜCADELE YERİNDE İNCELENDİ | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete
Arşiv
firma-ekle
İstatistikler
  • 28Bu haber:
  • 699514Toplam ziyaretçi:
  • 31Bugün kü ziyaretçiler:
  • 36Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:
Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Resim 071_800x533 Resim 075_400x600 Resim 083_800x533 Resim 091_800x533İlçemiz Fevzipaşa Mahallesinde zeytin ağaçlarında ki zararlılarla mücadele yönteminin zeytinde kaliteye etkisi yerinde incelendi.  Tarla gününde Didimli üreticinin bilinçli üretim yaptığına vurgu yapılırken, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir ‘Hedef Turizm’ dedi.

 

İlçemiz Fevzipaşa Mahallesinde zeytinlik alanda Zeytin Tarla günü yapıldı. Etkinliğe Kaymakam Ersin Emiroğlu, Akyeniköy Belediye Başkanı Yusuf Deveci, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karaoğlu ve Süleyman Böcü, CHPli İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Cahit Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Aydın İl Müdürü Salih Köksal, Didim Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Efe, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir,  Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay, Fevzipaşa Mahalle muhtarı Ali Osman Çolak ile birlikte üreticiler katıldı.

Etkinlikte ilk olarak, Aydın İl Özel İdaresi 2013 bütçesinden alınan 631.000 ekotrap’ın 20.000 adetinin Didim’e dağıtıldığını belirten Aydın İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü  Zeytin Hastalık ve Zararlısı Sorumlusu Ziraat Mühendisi Hamide Ulusal sunum yaptı. Ulusal, eko trap tuzakların zeytin sineği ile müacedelede organik bir yöntem olduğunu söyledi. Ulusal eko-trap uygulamasının en az  1000 ağaçta ve 50 dekar alanda her ağaca uygulanması gerektiğini belirterek “Bu tuzaklar 2,5 ay zeytin sineğinin ağaçta ve meyvede vuruk yapmasını engellemektedir. Yem ve cezbedici feromana gelen sinekilaçlı tuzaktan etkilenerek ölmektedir. Zeytinde kalite de bu yöntemle artmaktadır” dedi.

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir’de turizm kenti Didim’de zeytinciliğinde tarımsal alanda yeni bir sektör olarak öne çıktığını belirtti. Gökdemir “İlçemizde soralık zeytinde de iddialı. Çiftçilerimizin, belgeleri sertifikaları var, bilinçli tarım uygulaması yapılıyor. Hedef kitlemiz turizm, Pazar elimizin altında mevcut” dedi. Gökdemir, iyi tarım uygulamarında devlet desteklemelerinin de sürdüğünü ve Didim’in Zeytincilik alanında ki iddiasının bu yıl ikincisi yapılacak olan Uluslarası Didim Zeytin Festivali ile de desteklendiğini ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Aydın İl Müdürü Salih Köksal ile Aydın İl Özel İdaresi kaynağı ile 2013 yılında Zeytin Zararlılarıyla Mücadele ve Zeytin Sineği ile Kitlesel Tuzaklama Projesi olmak üzere 2 proje hazırlandığını belirterek “Aydın zeytincilikte iddialı çalışmalar imza atıyor. Verim ve kalite varlığında da aynı iddiada olmak için çiftçilerimizin prjelerle desteklenmesi gerekiyor. Bu bağlamda besleme, koruma ve bakım ayaklarında projeler geliştiriyoruz”dedi.

Kaymakam Ersin Emiroğlu ise zeytin’in faydalarının dini kitaplarda dahi yer aldığını saymakla bitmeyeceğini belirterek “Didim Ege’de turizmde inci bir ilçemiz. Turizmin yanına tarımı ve ziraatı da koymak istiyoruz. Üreticimizin teknolojik ve bilimsel yeniliğe açık olması kaliteli ürünlere sahip olmamızı sağlıyor. İl Özel İdareden ayrılan bütçenin organik mücadele ile ilgili bir kaleme ayrılmış olması ayrıca önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyor bol bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

Zeytin Sineği ile organik mücadele sağlayan eko trapların ilçemizde 20.000 ağaca uygulanmak suretiyle 98 çiftçiye sağlandığı ve 23 Bin liraya mal olduğu öğrenildi.

 

 

One Response to ORGANİK MÜCADELE YERİNDE İNCELENDİ

  • Mehmet Tekinoglu says:

    Tarım reformu kapsamında dağıtılan mercimek mevkiisinde ki şanslı çiftçiler,ne hikmetse devletin bütün imkanları onlara,yol,su,elektrik hizmetleri ni aldılar.peki atanaj deresi mevkisindeki sansız kişiler 11 yılda devletin hangi imkanlarından yararlandılar.yol,su,elektrik yok,bunlar olmadığı gibi üstüne üslük başları 11 yılldır zeytinlerin dallarını kıran ve büyümesine engel olan domuz sürüleri ile başları dertte…Bunu duyan yetkililerden duyarlılık bekliyoruz.Atanaj deresi mevkiisinde ki çiftçilerden ne muhtar var , nede ihtiyar heyetinden aza,halkın oyuna alan çiftçiler mercimek mevkisinde,hizmet te mercimek mevkisinde…

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59
Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY