“HOŞGÖRÜ DEĞİL, ASİMİLE PROJESİ !” | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete
Arşiv
firma-ekle
İstatistikler
  • 27Bu haber:
  • 699514Toplam ziyaretçi:
  • 31Bugün kü ziyaretçiler:
  • 36Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:
Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

SAM_3005 (Medium) SAM_3008 (Medium)Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği hükümetin ‘cami- cemevi- aşevi projesini redderek “F Tipi Cemevi projesini asla kabul etmiyoruz.Bu proje;Türkiye’deki Alevi toplumunu Türk-İslamcı bir potaya sokarak;alevi inancını eritme ve yok etme projesidir” dedi.

 

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği  hükümetin ‘cami-cemevi-aşevi’ projesine tepki gösterdi. CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın da destkçisi olduğu proje ile ilgili Dernek Yönetim Kurlu Üyelerinden Hasan Dikçe, Ali Abbas Aydın ve Filiz Atabay açıklamada bulundu. Dernek adına söz alan Dikçe projeyi ‘Alevileri asimile etme projesinin son perdesi’ olarak nitelerken projenin ‘Fethullah Gülen- İzzettin Doğan Projesi’ olduğunu öne sürdü.

Dikçe açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Alevileri asimile etme projesinin  son perdesi olarak karşımıza çıkartılan Cami-Cemevi-Aşevi projesi; kökleri eskiye dayanan Fethullah Gülen-İzzettin Doğan hocaların bir projesidir.Bu bir hoşgörü projesi değil,asimilasyon projesidir.Kuşkusuz bu proje Alevi inancına ve kültürüne tamamen ters olduğu gibi,kabul görmesi de mümkün değildir.

Öncelikle bu projenin mimarlarına bir bakmak gerekir.Şüphesiz Fethullah Gülen Alevi toplumu tarafından iyi tanınmaktadır.Daha düne kadar Alevilere hakaret eden,Alevi inancını sapkınlık olarak niteleyen,her fırsatta Alevilere hakaret eden Fethullah Gülen hareketini demokratik örgütlü Alevi toplumu iyi bilmektedir.

İzzetin Doğan’a gelince;Alevi Bektaşi Federasyonu,Avrupa Alevi Konfederasyonu,Pir Sultan Abdal  Kültür Dernekleri ile paralel Alevi örgütlerinin Alevi inancı ve kültürü ile eşit yurttaşlık hakkı için yaptığı tüm çalışmalara,eylem ve etkinlikler ile mitinglere (bunlar Alevi değil,terörist) diyerek saldıran bir kişidir.İzzettin Doğan’ın başkanı olduğu CEM (Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı) Vakfının 12 Eylül Askeri faşist Darbesi ile ortak kurulduğu,bu anlamda derin devletin denetiminde olduğu,Süleyman Demirel’in CEM vakfını ben kurdurdum,açıklamalarını unutmadık.Bugüne kadar hiçbir Alevi katliamını Çorumu,Maraş’ı,Sivas’ı,Malatya’yı  lanetlemeyen,20 yıldan beridir Madımak Katliamına katliam diyemeyen ve birgün olsun Madımak’ın önüne gitmeyen birisidir.Dersim kökenlidir ancak;dersim katliamına karşı çıkmamış,etnik kimliğini de inkar etmiştir.Daha geçen yıl Malatya-Sürgü’de Alevilere yapılan saldırıya ses çıkarmamış,son yıllardaki Alevilere yönelik ev işaretlemeleri-yazılamaları ve nefret söylemlerine karşı sessiz kalmıştır.Yani üç maymunu oynamış:görmemiş,duymamış,bilmemiştir.

Alevi sorununu yaratan Aleviler değildir.Yüzyıllardır devam eden;inkarcı-ırkçı ve asimilasyoncu devlet mantığıdır.Bugün Alevilerin sorunu cemevinin cami ile birlikte yapımı sorunu değildir.Sorun cemevlerinin Alevilerin ibadethaneleri olarak yasal güvenceye kavuşması ve diğer inanç merkezleri-ibadethaneler ile eşit statüde olması sorunudur.Bunun muhatabı da devlet ve hükümettir.

Biz bu F Tipi Cemevi projesini asla kabul etmiyoruz.Bu proje;Türkiye’deki Alevi toplumunu Türk-İslamcı bir potaya sokarak;alevi inancını eritme ve yok etme projesidir.

Bizler; örgütlü ve yola bağlı Aleviler olarak;bu projeyi şiddetle kınıyor,asla kabul etmeyeceğimizi ve kendi inancına-kültürüne-tarihine yabancılaşan İzzettin Doğan’ı hoş görmeyeceğimizi  demokratik kamuoyuna açıklıyoruz” dedi.

One Response to “HOŞGÖRÜ DEĞİL, ASİMİLE PROJESİ !”

  • Vatan says:

    İzzettin Doğan bütün Aleviler adına konuşmuyor da kim oluyorsunda 300-500 müdavimi olan bir dernekte bütün aleviler adına konuşabiliyorsun. Sen istemeyebilirsin ama Hatay dakiler istiyor işte. Ne olacak şimdi..

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59
Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY