Ağustos | 2018 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Ağustos 2018

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

İlimizde(AYDIN) 2018 yılı Temmuz ayı ihracatı, 2017 yılının aynı ayına göre % 5,2 azalarak 51.860.855 dolar, ithalat % 1,6 artarak 21.269.007 dolar olarak gerçekleşerek ihracatta 25. sırada, ithalatta ise 31. sırada yer almıştır. 2018 Temmuz ayı itibarıyla İlimizin, Türkiye’nin toplam ihracat ve ithalatından aldığı pay sırasıyla, % 0,37 ve % 0,11 olarak gerçekleşmiştir. İlimizin Temmuz 2018’deki 73 Milyon dolarlık dış ticaret hacmi ise Türkiye’nin toplam dış ticaret hacminin % 0,21’ini oluşturmaktadır. Türkiye 2018 Temmuz ayı itibarıyla 5,9 Milyar dolarlık dış ticaret açığı verirken, Aydın 30 Milyon dolarlık dış ticaret fazlası vermiştir. Temmuz ayında Türkiye için ihracatın ithalatı karşılama oranı % 70,2 iken Aydın için bu oran % 243,8 olmuştur. 2018 yılı ilk 6 ayında aktif ihracatçı firma sayısı, 2017 yılına göre % 2,7 artarak 267 firmaya ulaşmıştır. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Afyon’da kamp yapan Didim Belediyespor, Konya’nın Bölgesel Amatör Lig  takımlarından Sarayönü spor’la oynadığı hazırlık maçını 1-0 kazandı.

Yeni sezon hazırlıklarını Afyon’da sürdüren BAL ekiplerinden Didim Belediyespor, bir yandan da yeni sezon provasını hazırlık maçlarıyla gerçekleştiriyor. Mavi-beyazlı ekip, Konya’nın BAL takımlarından Sarayönü spor’la yaptığı hazırlık maçını, Jonas Suka’nın attığı tek golle kazandı. Hazırlık maçında tüm futbolculara kısa süreliğine de olsa şans verildi.

 

14Didim Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk koyma törenine, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi Parti ilçe başkanları, meslek örgütlerinin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven yaptı. Gülseven  30 Ağustos Zaferi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş yıl dönümü olarak ta kutlandığını belirterek, Silahlı Kuvvetler’in gücünü milletten alan tek ordu olduğunu, hiçbir grup ya da zümrenin boyunduruğunda olmadığını ve sadece milletinin emrinde olduğunu ifade etti. Tören sonrasında Kaymakam Türköz ve ilçe protokolü Kaymakamlık binasında tebrikleri kabul ederken, ardından Kaymakamlık bahçesinde kokteyl verildi.

 

13Didim’de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hafif yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza, İnönü Bulvarında meydana geldi. Galip. Oğuzhan,Uğur, idaresinde 09 YM 689 plakalı araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yolun sol tarafında bulunan gece aydınlatma elektrik direğine çarptı.
Çarpmanın etkisiyle elektrik direği yol üzerine düştü. Kaza yapan araçta maddi hasar meydana geldi. Kazada sürücü hafif yaralandı.
Yaralı, 112 Sağlık ekiplerince Didim Devlet Hastanesine kaldırıldı

HABER: BAHRİ AŞIK

 

101 Eylül itibariyle balık avlama sezonu açılıyor. Bu yıl balıkçı esnafımızın balıktan yana bereketli bir sezon geçireceğine inanıyoruz. Bu bereketli balık sezonunda vatandaşlarımız da daha taze ve daha ucuz balık yiyebilecek.

BALIKÇI ESNAFI YENİ SEZONA HAZIR

31 Ağustos gecesinden itibaren av sezonu açılıyor. Tüm balıkçı esnafımız sabırsızlıkla yeni sezonu bekliyor. Tüm balıkçılarımız teknelerinin, ağlarının bakım, onarım ve tamirlerini gerçekleştirdi. Bu sezonun bereketli geçmesini bekliyoruz. Hamsi de bol olursa, balık çeşitliliği artarak bereketli olur. Böylelikle vatandaşımız da daha ucuz ve daha taze balık yiyebilir. Balıkçı esnafımız da sezonu bol kazançla tamamlar. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Sofralık zeytin ihracatında dünya liderliğini, zeytinyağı ihracatında dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye 2017/18 sezonunun bitmesine kısa bir süre kala son 4 yılın ihracat rekorunu kırmaya hazırlanıyor.
2017/18 sezonunun geride kalan diliminde 341 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirten yetkililer “Zeytinyağında bu sezonun ilk 10 aylık döneminde, sofralık zeytinde ise ilk 11 aylık döneminde gelir olarak geçtiğimiz sezonun tamamındaki ihracat gelirlerini aşmış durumdayız. Sezonu 400 milyon dolarlık ihracat rakamıyla tamamlamayı hedefliyoruz” dediler. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir. Ne yazık ki sadece İkinci Dünya Savaşı’nda bile 65 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Bugünde yerkürenin farklı yerlerinde süren savaşlar sonucu insanlar hayatlarını kaybetmekte, zorunlu göçe zorlanarak mülteci olarak hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Dünya’ya barış getirmek için çalışması gereken ülkeler barışı getirmek yerine savaşı destekler nitelikte söylem ve girişimlerde bulunmaktadırlar. Yemen’de, İsrail’de, Suriye’de, Afrika’da, Amerika’da, Asya’da dünyanın her yerinde insanlığın barışa ihtiyacı bulunmaktadır. Uluslararası örgütler bu anlamda daha etkin ve tarafsız girişimler gerçekleştirmelidir. Türkiye ise bir tane dahi dostu kalmayan ülke konumundan ve kötü yönetilen, mezhepçi dış politikasından derhal vazgeçmelidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bulunduğu tüm savaşların sebebinin barış ve bağımsızlık için olduğunu şu sözlerle dile getirmiştir; “Mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Hakiki düşüncem şudur: Ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. Ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.” Yurtta sulh cihanda sulh’ sözünün değerini bugün bir kez daha anlıyor, Dünya Barış Günü’nde tüm dünyaya barış dolu bir gelecek diliyoruz.

CHP Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Genel Başkan Yardımcılığı

1-1Zeki Sarıhan

Körfez’deki binlerce tatil sitesinden biri olan ve 27 yıllık geçmişi olan 84 evlik Bizim Köy Tatil Sitesi’nde günlük hayat güneş doğarken başlıyor. En erken kalkanlar, sabah serinliğinde denize giren birkaç kişi. Daha sonra sokaklarda birer ikişer insanlar büfeye ekmek ve gazete almaya giderler. Bazılarının kahvaltı yapması öğleyi bulur.

Öğleden sonra deniz ve havuza girenler çoğalır. Öğle uykusuna yatanlar vardır. Akşam yemekleri herkes için farklı saatlerdedir. Birbirlerine oturmaya gidenler akşamüstlerini ve geceyi tercih ederler.

Burada herkesin farklı bir hayat yaşadığını söylersek daha doğru olur. En iyisi tatil köyünde kendi günlük programımı yazayım. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

20Tarihin şanlı sayfalarına bir daha silinmemek üzere yazılan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ve elde edilen büyük zaferin 96. Yıldönümünü milletçe büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Bugün aynı zamanda, kutsal vatan topraklarımızın sıradan bir Kara parçası olmadığını, burayı işgale yeltenen kirli zihinlerin o kanlı ellerinin her daim kırılacağını dünya siyasi tarihine not düşmüş olmamızın da 96. Yıldönümü.

Dünyanın en şefkatli ve en yufka yürekli insanları olan aziz Türk Milletinin, vatan topraklarını müdafaa söz konusu olduğunda genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle büyük bir kararlılıkla namlunun ve süngünün üzerine korkusuzca koşarak düşmana korku salışının da yıldönümü.

Fakat, nesiller geçse de o kirli zihinler temizlenmiyor, o kanlı eller yine vatan topraklarına fütursuzca uzanabiliyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1-1Zeki Sarıhan

Ayvalık, Edremit Körfezi’nin güney ucunda bulunuyor. Bu körfez, Çanakkale’ye bağlı kıyıda Küçükkuyu’dan başlıyor, Güre, Altınoluk, Zeytinli, Akçay, Edremit’e kadar düz bir hat izlerken buradan güneye kıvrılıyor. Burhaniye, Gömeç’ten geçtikten sonra Ayvalık’a iniyor.

Geçimini esas olarak zeytincilik, bağ ve bahçe işlerinden kazanan Körfez, epey bir süredir, deniz turizminin en hareketli bölgesi haline gelmiş. Bütün ilçe ve beldeler, yapılarla adamakıllı şişmiş. Edremit ve Gömeç zaten kıyıda değil. Kıyıda kurulan ilçe ve beldelerdeki apartmanların deniz kıyısında olduğuna bin şahit ister. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

7Bitsin şu gamsız gafletin gecesi,

Kulağını iyi aç duy bu sesi,

Bak ne diyor ahir zaman nebisi;

 

‘’Hiç ölmeyecekmiş gibi,

Dünya işi için çalış oğlum.

Yarın ölecekmiş gibi

Ahrete hazırlıklı olun.’’ HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

25-2Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı, Temmuz ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan YÜCEDAĞ tarafından verilen bilgiye göre Aydın ilinde;

İhracat %5,2 azaldı, ithalat %1,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Temmuz ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %5,2 azalarak 51 milyon 861 bin dolar, ithalat ise %1,6 artarak 21 milyon 269 bin dolar olarak gerçekleşti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY