Ocak | 2018 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Ocak 2018

1 (2)Zeki Sarıhan

Ankara Paris Caddesi 14 numaradaki Uğur Mumcu Vakfı’nda her yıl üniversite mezunlarından seçilmiş bir grup genci gazeteciliğe hazırlayan kurslar açılıyor. Çeşitli dallarda olduğu gibi onların eğitimin temel konularında bilgi sahibi olması da isteniyor. Dört saatlik bu dersi 11 yıldır benim vermemi istiyorlar. Bunu Öğretmen Dünyası dergisi, Eğitim Hakkını Savunma Komitesi ve Ulusal Eğitim Derneğindeki uzun süren görevlerimden ötürü son 40 yıldır eğitim sorunlarını sırtında taşımış olanlardan biri olmama yoruyorum.

Bu yılki dersin 30 Ocak 2017 günü tek bir günde verilmesini uygun gördük. Geçen yıllarda da uyguladığım ama artık ona bakmama gerek de duymadığım kısa ders planımı yanıma aldım. Sınıfa girdiğimde içeride beş genç kız beni bekliyordu. İkisinin adı Yasemin, diğerlerinki Buse, Sera Dilvin ve Yağmur idi. Altı kursiyer imişler ama biri rahatsızlığından ötürü bugün gelememiş. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

7Ata Aydın Didim Apollo mabedinin güney tarafına, Altınkum’a giden yolun sağ tarafındaki Bıcı Bıcı oto yıkamanın tam karşısına çeşitli çiçek ve ağaç fidanları satılan güzel bir iş yeri yaptı. Ağaç ya da çiçek fidanı almak isteyenlere hizmet veriyor.

Benim meyve ağaçlarını dikerek çoğaltmayı ve meyveleri tanıtmayı tavsiye eden yazılarımdan oluşan bir dosyayı kendisine verdim. Okumuş, incelemiş…

Cevaben bana şöyle dedi:

-Bu meyve ağaçlarını tanıtan ve bunların çoğalmasını teşvik eden ne güzel bir eser hazırlamışsın. Bu eser kitap haline getirilmeli, okuyanlara çok faydaları olacaktır. Biz de ağaç dikmeyi müşterilerimize tavsiye ediyor, sık sık öneriyoruz.

‘’Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde, gelecek kuşaklar serinleyeceklerdir.’’

MURAT KAFADAROĞLU

1515AKBÜK’ÜN KADERİNİ DEĞİTİRECEK PROJEDE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Akbük halkının uzun yıllardır süren kanalizasyon özlemi Didim belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay ve büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile son buluyor. Halkın talebi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan çalışmalar kapsamında ilk etapta 18 kilometre hat yaparak ciddi mesafe kaydedilmişti.  Akbük’ün kader projesi olarak görülen ve mahallenin çehresini değiştirecek büyük altyapı dönüşümünde, vakit kaybetmeden başlanan ikinci etap tüm hızıyla sürüyor.

23 MİLYON LİRA YATIRIM 100 KM HAT HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

10 GESİFED Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı üyesi Bodrum Esnaf, Sanayici ve İş Adamları Derneği(BESİAD) ev sahipliğinde Bodrum’da gerçekleştirildi. Toplantıya; Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu (GESİFED) Yön. Krl. Bşk. Gültekin Okay SALGAR, Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) Yön. Krl. Bşk. İ. Okan KONYALIOĞLU, Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD) Yön. Krl. Bşk. Melek SÖZKESEN, Denizli İnşaat Malzemesi Satıcıları Derneği (DİMSİAD) Yön. Krl. Bşk. Murat TUNCER, Bodrum Esnaf, Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) Yön. Krl. Bşk. Emre KÖROĞLU, Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği (GİKAD) Yön. Krl. Bşk. Ayşe Merih BALKANAY, Didim Genç İş Adamları Derneği (DİGİAD) Yön. Krl. Bşk. Özgür DENİZ ile derneklerin yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantı BESİAD’ın tanıtım sunumu ile başladı. Sunumu gerçekleştiren BESİAD Başkanı Köroğlu BESİAD’ın yapısından, gerçekleştirdikleri projelerden bahsetti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

18 (2)18 (1)Didim Belediye spor 2. Başkanı Evren Ermurat ile Altyapı sorumlusu Halil İbrahim Hacer, Tekvando Milli Takımına çağrılan Didim Belediye spor tekvando takımı sporcusu Ceren Akyol’u antrenmanda ziyaret etti.

Didimli tekvandocu Ceren Akyol, Didim’in adını uluslar arası şampiyonada duyuracak. 10 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek olan Uluslar arası şampiyonada Didim Belediye spor tekvando takımı sporcusu Ceren Akyol (57) bumse tekniğiyle İstanbul’da mücadele edecek. Didim adına sevindirici haber kulübü de memnun ederken, Didim  Belediye spor 2. Başkanı Evren Ermurat ile Altyapı sorumlusu ve yönetim kurulu üyesi Halil İbrahim Hacer, Didim Belediye spor tekvando antrenmanını ziyaret etti.

Tekvando takımı antrenörü Altan Akyol ise Şampiyona da Didim’i en iyi şekilde temsil edip, iyi bir sonuçla dönmeyi planladıklarını belirtti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

16 (1)16 (2)35 yıllık marka hüviyetine sahip Türkiye’nin ilk rock gruplarından birisi olan Kurtalan Ekspres, Barış Manço ve Cem Karaca’yı 3 Şubat Cumartesi gecesi Didim Altınkum Temmuz Bar’da yaşatacak.

Mehmet Sarışın yazıyor

Barış Manço’yu 1 Şubat 1999 yılında kaybettik. Usta sanatçı yarın tüm dünyada ve Didim’de anılacak. Didim’in ünlü eğlence mimarlarından Temmuz Bar’ın sahibi Melih Koyuncu da, Barış Manço’yu 3 Şubat Cumartesi gecesi Didim’de Kurtalan Ekspres ile yaşatacak. Şimdiden rezervasyonuzu yaptırın: 0505 806 21 28 – 29.
KURTALAN EKSPRES TARİHÇE
Kurtalan Ekspres 35 yıllık marka hüviyetine sahip Türkiye’nin ilk rock gruplarından birisidir. Başlangıçta 1972 yıllarının sonuna doğru Murat Ses, Ahmet Güvenç, Celal Güven, Ömür Gidel ile başlayan grup 1978’den itibaren Bahadır Akkuzu’nun katılımıyla devam etti. Yıllar içerisinde; HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

H

H

Mehmet Sarışın yazıyor

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu 2018’in ilk toplantısı Didim Ziraat Odası’nın ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda, tarım fuarlarına katılım, Aydın’ın tarımı, tarım sektöründe yaşanan sıkıntı ve problemler görüşüldü. Toplantıda konuşan Efeler Ziraat Odası ve Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Rıza Posacı, “Türkiye’yi bir cennet kabul edersek, Aydın cennetin içinde bir cennet. O bakımdan biz burada tarımsal üretimimizi daha artırarak ve katma değerini daha yükselterek çiftçimizi daha çok zenginleştirebiliriz” dedi.

Toplantıda, 1-4 Şubat 2018 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Aydın Ziraat Odaları standının açılması, 15-18 Şubat 2018 tarihlerinde Aydın’da düzenlenecek Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı, mart ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan Zeytinyağı tadım eğitimi etkinliği, arazi yollarıyla ilgili sıkıntılar ve lisanslı depoculuk konuları görüşüldü, Aydın’ın tarımı ve tarım sektöründe yaşanan sıkıntı ile problemler ele alındı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13Taraftar kartı ile birlikte mavi beyaz takım atkısını sende al!

Didim Belediyespor Yönetim Kurulu adına Kulüp Başkanı Cezmi Arslan bir açıklama yaptı:
“Didim Belediyespor adına iş yerlerinizi ziyaret ediyoruz. Şehrimizin takımı Didim Belediyesporumuz için takım atkısı ve taraftar kartını alıp maddi ve manevi yanımızda olan, şampiyonluk yolunda şehrin takımını destekleyen, kampanyamıza destek veren, tüm esnaf ve iş yeri sahiplerine sonsuz teşekkür ediyoruz.”

1717 (1)17 (2)Genellikle spor sahalarında duyduğumuz bir slogandır; “En Büyük Başkan Bizim Başkan…” Didim’de de çeşitli sektörlerde çok başarılı başkanlar var. Bunlardan biri de Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir…

Mehmet Sarışın yazıyor

Didim’de ziraatın gelişmesi için ekibiyle sessiz sedasız ve reklamsız çalışan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Didim’i bir tarım cennetine çevirdi. Didim’de artık, turizmin yanı sıra kökeni tarih öncesine dayanan tarım yeniden canlandırıldı. Özellikle zeytincilik alanında büyük gelişmeler kaydedildi. Didim’de yaklaşık 1.5 milyon zeytin ağacı olduğunu biliyor muydunuz ve bunun Didim ekonomisine nasıl bir maddi katkı sağladığını?
Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, önceki gün Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir başkanlığında yapıldı. Toplantıya, Aydın ilçelerinin ziraat odaları başkanlarının yanı sıra Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Rıza Posacı da katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

7Günümüzde çeşitli iş yerlerinde genç delikanlılar ve genç kızlar büyük bir çoğunlukla da asgari ücret ile çalışmaktalar. Her zaman gittiğim mağazada çalışan tezgâhtar kıza, mağazada satılan bir ürün hakkında bilgi almak için soru sormak istedim.

Adını bilemediğim kızlara hitap ettiğim gibi ‘’Dudu’’ diyerek söze başladım. Tezgahtar kız adını karıştırdığımı düşünerek, Murat amca benim adım ‘’Pınar,Pınar’’ diyerek üsteledi.

‘’Kızım, ben unutuyorum’’ dedim.

Tezgâhtar kız, ‘’Amca ben burada iki yıldır çalışıyorum. Ben senin adını nasıl öğrendim? Çok temiz alışverişin var, ben unutmuyorum. Benim adım Pınar, inşallah unutmazsın’’ dedi.

Hakikaten, müşterilere ne güzel yardımcı oluyor. İnşallah adını unutmam…

Yaradılıştan iyi ve doğru olan kimse, ne denli elverişsiz ortam içinde bulunursa bulunsun niteliğini yitirmez.

MURAT KAFADAROĞLU

1 (2)Zeki Sarıhan

 

Onunla 1967’de Gazi Eğitim Enstitüsüne kaydolduğum yıl tanıştım. Ben Türkçe bölümünün birinci sınıfını okurken Gülsün son sınıfta okudu.

 

Gençliğin, İşçilerin, memurların, öğretmenlerin, köylülerin, Amerikancı ve soyguncu bir iktidara karşı başkaldırdığı yıllardı. Üniversite gençliği gibi Gazi Eğitim Enstitüsü öğrencileri de hızla devrimcileşiyordu. Kız arkadaşlarımız da erkeklerden geri kalmıyorlardı. Fakat içlerinde bir kız vardı ki, teoriye karşı susuzluğunu kitap okuyarak gidermesiyle, ağırbaşlı bir sorumluluk duygusuyla ve ciddiyetiyle öne geçmiş bulunuyordu. Giyim kuşamında sade ve doğal ama düşüncelerinde çok renkliydi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

19Bu hafta Karpuzlu spor ile karşılaşan ekibimiz hakemlerin son derece yanlı davranışları neticesinde maalesef kendi evimizde 2 puan kaybettik. İki puan kaybeden ekibimiz avantaj yitirmesine rağmen, yine de ligi şampiyon olarak bitirme şansı sürüyor. Yıldız spor’u kendi saha ve seyircimiz önünde mutlak yenmemiz gerekiyor. Takımımıza güveniyoruz. Ancak yöneticilerimizin Askf yöneticilerini hakemler konusunda uyarması gerektiğine de inanıyoruz. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY