Ekim | 2017 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Ekim 2017

145 (1)“Suç mu masum eşinin ırzını kurtardıysa?

Suç mu tarihini bayraklaşarak sardıysa?

***

Sen de lütfet, ona bir abidelik toprak ver

Yurdu kurtarması bir suçsa eğer, hoş görüver!

(Mithat Cemal Kuntay)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’da ağırladığı sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu, “Beni tefe koyarlar ama keşke Yunan galip gelseydi. Ne hilafet yıkılırdı. Ne şeriat yıkılırdı” diyor.

Sarayın tarih toplantılarına katılan zat Atatürk Düşmanlığını da şöyle dile getiriyor: “Mustafa Kemal’e zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin. Vasiyetimdir.” HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

MURAT KAFADAROĞLUHerhangi bir konuda en basit bir iş için

Düşünüp taşınmak ne kadar güzel

Sevgili kardeşim Atalar dermiş

Düşünüp taşınmak ne kadar güzel

     Uzun veya kısa yola çıkmadan

     Hem önüne hem arkana bakmadan

     İhtimaller üzerinde bıkmadan

     Düşünüp taşınmak ne kadar güzel HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

17Ülkemizde ihracat %8,7 arttı, ithalat %30,6 arttı, 31/10/2017

Aydın’da ihracat %15,5 azaldı, ithalat %35,7 arttı.

Denizli’de ihracat %5,7 arttı, ithalat %22,7 arttı.

Muğla’da ihracat %2,0 arttı, ithalat %14,3 arttı.

İhracat %8,7, ithalat %30,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2017 yılı  Eylül  ayında,  2016  yılının aynı ayına göre %8,7  artarak 11 milyar 848 milyon dolar, ithalat %30,6 artarak 19 milyar 982 milyon dolar olarak gerçekleşti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1631 Temmuz 2017 tarihinde benzin ve motorine 11 Kuruş zam yapıldı.

2 Ağustos 2017 tarihinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi; “Bu veriler, gelir dağılımında iyileşme gerçekleştiğini ve halkımızın refah düzeyinin yükseldiğini göstermektedir”  dedi.

5 Eylül 2017 tarihinde motorine 7 kuruş, benzine 9 kuruş, otogaza 13 kuruş zam yapıldı.

15.10.2017 tarihinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi; “Şu anda dünyanın G- 20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3’üncü ülkeyiz. Sizlerin huzurunda bir müjde vermek istiyorum. O, G 20 var ya; dünyanın en büyük 20 ülkesi onların içinde Türkiye 1 numara olacak” dedi.

26 Ekim 2017 tarihinde benzine 9 kuruş zam yapıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Turizm İstatistikleri, III. Çeyrek: Temmuz – Eylül, 2017
Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %37,6 arttı 

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %37,6 artarak 11 milyar 391 milyon 668 bin $ oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %77’si yabancı ziyaretçilerden, %23’ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 8 milyar 855 milyon 369 bin $’ını kişisel harcamalar, 2 milyar 536 milyon 299 bin $’ını ise paket tur harcamaları oluşturdu. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

14Türkiye’de 2016 yılında marka tescili için başvuru sayısı toplam 107 bin 176 olurken 2011 yılından bu yana 100 binin üzerinde marka başvuruyla Türkiye’nin Avrupa’nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi  olduğu ortaya çıktı. Interpress’in Türk Patent ve Marka Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl yapılan başvuruların yüzde 71’inin yerli yüzde 29’unun ise yabancı başvurular olduğu tespit edildi. İncelemeye göre geçen yıl yapılan 107 bin 176 başvurunun 94 bin 575’inin yerli, 12 bin 601’inin ise yabancı başvurular olarak gerçekleştiği belirlendi.

Dokuz ayda 74 bin yerli marka başvurusu yapıldı … HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘faşist diktatör’ sözlerine çok sert tepki gösterdi. Aydın Milletvekili Mehmet Erdem Sosyal Medya hesabından,’’ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a edepsizce hakaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ı kınıyoruz!

Sisi’ye, Esed’e diktatör diyemeyen edepsizler, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeyi demokratik bir hak olarak görüyorlar.

Bülent TEZCAN Mısır’da bir partinin sözcüsü olsaydı acaba Sisi’ye diktatör diyebilir miydi? Türkiye’de demokratik ortamı istismar ederek TC Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek rezil ve zelil bir çukurluktur.

Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısı olan herkes T.C. Cumhurbaşkanı’na saygı göstermelidir. Edep Yahu! Diyoruz; ama kime? Edepsiz “Edep Yahu!” demekten anlamaz ki!’’ mesajlarını paylaştı.

11Gazi İlkokulu okul aile birliğinden Pektaşoğlu’na teşekkür plaketi…

 

Didim Gazi İlkokulu aile birliği yöneticileri, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu’na ziyaret edip katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Didim Gazi İlkokulu Müdürü Birol Kurt, Okul aile birliği Başkanı Deniz Demirtaş ile okul aile birliği yöneticilerinden oluşan heyet, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret etti. Ziyarette Gazi İlkokulu heyetini Oda Başkanı Yaşar Pektaşoğlu ağırladı. Okul Müdürü Birol Kurt okulda yaptıkları çalışmaları ile yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verirken, okul aile birliğiyle birlikte yürüttükleri çalışmalara değindi.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu ise oda olarak her dönem eğitimin yanında olduklarını belirterek, oda olarak yıllardır üniversite öğrencilerine burs verdiklerini, bunun yanı sıra okullardan gelen talepleri de geri çevirmediklerini söyledi.

Ziyaretin sonunda Okul Müdürü Birol Kurt ve Okul Aile birliği başkanı Deniz Demirtaş katkılarından dolayı Başkan Pektaşoğlu’na teşekkür plaketi verdi.

12Türkiye’de son on yılda meydana gelen 1 milyon 518 bin trafik kazasında 44 bini olay yerinde olmak üzere toplamda 51 bin 869 vatandaş hayatını kaybetti.

Ajans Press, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerini derleyerek trafik kazalarını konu alan bir medya incelemesi gerçekleştirdi.

Dünya genelinde trafik kazalarında yılda ortalama 1,2 milyon kişi hayatını kaybederken 50 milyondan fazla kişi yaralanıyor. Meydana gelen trafik kazalarının sosyo-ekonomik maliyeti 518 milyar dolar oldu. Kazalarda kusur oranının yüzde 99’u sürücü, yaya ve yolcu olmak üzere insan faktöründen kaynaklandığı belirlendi. Son on yılda gerçekleşen yaralanmalı kazalar en fazla Temmuz ayında en az Şubat ayında meydana geldi. Gün olarak ise en fazla Cumartesi en az Salı günleri gerçekleşti.

18 Belediye Başkanı A.Deniz Atabay 1 Kasım Dünya Vegan Günü sebebiyle Türkiye Vegan Derneği’nin ( TVD )  Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Otel’de düzenlediği etkinliğe katılarak konuşma yaptı. Başkana Meclis Üyesi Ve Ditab Başkanı Sevinç Karataş ile Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyon Başkanı Hikmet Atila eşlik etti. Didim Vegfest’in büyük ilgi gördüğü toplantıda Vegfest 2018’in hazırlık çalışmalarının startı verildi.

41 (1)41 (2)Bülent Boyer: Didim’in tarihine ayıp ediliyor

Didim Vatan Partisi ilçe teşkilatı Bülent Boyer başkanlığında Deniz Pekşen, Ali Kılıç ve Ali Osman Kara’dan oluşuyor. İlginçtir, İşçi Partisi’nin (İP) devamı olan Vatan Partisi’nin Didim’deki yöneticileri CHP’nin Altıok ilkelerini benimsemişler. Bülent Boyer’le söyleşimiz, ‘Altıok’ konusu gündeme gelince gerçekten ilginç oldu.

Neden Altıok? HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

22 (2)2322 (2) 22 (1)Başta İzmir olmak üzere tüm Ege’ye tonlarca balık sevkediliyor

Didim’de sardalya bereketi yaşanıyor. Her sabah Altınkum balıkçı iskelesinden kasalar dolusu sardalya İzmir Balık Hali’ne gönderiliyor. Buradan da Ege’nin dört bir tarafına sevkediliyor. Sardalya bolluğu nedeniyle, Karadeniz ve Marmara’dan Didim’e gelen balıkçı teknelerinin sayısı her geçen gün artıyor. İzmir Güzelbahçeli balıkçı Hakan Özbalık ve ekibi önceki gün yaklaşık bin kasa sardalya ile limana yanaştı. Kasalardaki balıklar teknede deniz suyuyla üretilen buz ile kaplanarak frigorifik kamyonlara yüklendi. Bu arada Didimliler de sabahın erken saatlerinde limana gelerek, avdan dönen balıkçı teknelerinin yolunu gözlüyor. Sardalyanın kasasını (yaklaşık 15 kilogram) 25 liraya alan ve birbirleriyle paylaşan vatandaşlar mutlu bir şekilde evlerinin yolunu tutuyorlar. Kırmızı et fiyatlarının başını alıp gittiği şu günlerde besleyici özelliği de yüksek olan sardalya özellikle Didim’de emekli maaşıyla kıt kanaat geçinmeye çalışan insanların yüzünü güldürüyor.

Balıkçı Hakan Özbalık, palamutun henüz Didim sularına gelmediğini belirterek, “Bu yıl palamut bereketi yaşanacağını da tahmin ediyoruz. Kısa bir süre kaldı. O zaman kasa kasa sardalyaların yerini palamut balığı alacak ve başta İzmir olmak üzere tüm Ege Bölgesi balığa doyacak” dedi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY