Eylül | 2017 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Eylül 2017

MURAT KAFADAROĞLUHAYATTA DAİMA TATLI DİLLİ OL

AĞIR BAŞLI CİDDİ DÜRÜST HALLİ OL

BESMELEYLE BAŞLA HAYRA VARSIN YOL

YALAN YANLIŞ ATIP TUTMA KARDEŞİM

SAĞA SOLA ÇAMUR ATMA KARDEŞİM

            DOĞRO OLSUN AĞZINDAN ÇIKAN SÖZÜN

            HAKKA DÖNÜK OLSUN DAİMA ÖZÜN

             İYİ DAVRANIŞA HEP GÜLSÜN YÜZÜN

            YALAN YANLIŞ ATIP TUTMA KARDEŞİM

           SAĞA SOLA ÇAMUR ATMA KARDEŞİM HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

126 Eylül, Dil Bayramı idi. Türkçe konuşup yazan milyonlarca halkın ilgisini görmeden sessizce geçip gitti. Yalnız bazı tv kanallarında Türk Dil Kurumunun “petrol” gibi yabancı kökenli bazı sözcüklerin yerine “yeryağ” gibi “öztürkçe” sözcükler önermesi biraz da alaya alınarak haber oldu.

Anamızın ak sütü gibi ihtiyacımızın olduğu, bizi millet yapan etmenlerin başında gelen Türkçemizin asıl sorunları ise devam ediyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

22Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Aydın İl Müdürlüğü olarak Ar-Ge ve yenilik vizyonuyla tüm sektörlerin rekabet güçlerini yükseltmeyi hedefliyoruz.

Bakanlığımızca geçen yıl başlatılan, sunmuş olduğumuz kamu hizmetlerinde de etkin ve hızlı hizmet sunumunu, teknoloji kullanımını, verimliliği,  Bakanlığımızı ve Müdürlüğümüzü dijital bir kuruma dönüştürmeyi hedefleyen BAMS (Bürokrasinin Azaltılması, Mevzuatın Sadeleştirilmesi) projesi hayata geçirilmiştir.

Proje sonucunda Bakanlığımız merkez birimlerince doğrudan sunulan 155 hizmet ile İl Müdürlüğümüz tarafından verilen tüm hizmetlerimiz için elektronik ortamda, uzaktan başvuru yapılabilmektedir.

Artık vatandaşlarımız ve işletmelerimiz İl Müdürlüğümüzden talep ettikleri hizmetler için başvurularını www.sanayi.gov.tr adresi üzerinden e-hizmetler menüsünü kullanarak veya bams.sanayi.gov.tr adresinden yapabileceklerdir. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

21Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı, Ağustos ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan YÜCEDAĞ tarafından verilen bilgiye göre;

Aydın’da ihracat %36,6 arttı, ithalat %11,8 arttı

Aydın’da Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; ihracat %36,6 artarak 56 milyon 908 bin dolar, ithalat ise %11,8 artarak 24 milyon 125 bin dolar olarak gerçekleşti.

Aydın ihracatta 22. sırada

Ağustos ayında Aydın bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 22. il olurken, ithalatta da 26. sırada yer almıştır.

En fazla ihracat yapılan ülke İtalya oldu HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

20Didim Sınav Lisesi müdürü Halis Canpolat, müdür yardımcısı İbrahim Gider ile birlikte ilçe Kaymakamlığına yeni atanan Mehmet Türköz’ü makamında ziyaret ederek,”hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

Halis Canpolat’ın yeni görevinde başarılar dilediği Kaymakam Mehmet Türköz de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Karşılıklı görüşmede eğitimin içinde bulunduğu sorunlar ile ilgili olarak bilgi alış-verişinde bulunuldu.

19Uluslararası Kütüphane Dernekleri Federasyonu (IFLA) tarafından yayımlanan Dünya Kütüphane Haritasına göre, 2016 yılı itibarıyla Türkiye’de 70 bin kişiye bir halk kütüphanesi düştüğü ortaya çıktı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise bu rakamın yaklaşık 6 bin 300 kişiye bir halk kütüphanesi şeklinde olduğu tespit edildi.  Interpress’in konuyla ilgili yapmış olduğu incelemeye göre, Türkiye’de 2016 sonu itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 1.137 halk kütüphanesi hizmet verirken, Türkiye ile yakın nüfuslara sahip Fransa’da 16 bin 100, İtalya’da 6 bin 42 Almanya’da ise 5 bin 21 halk kütüphanesi olduğu belirlendi. Türkiye’den daha az nüfusu olan Polonya’da 8 bin 50, Romanya’da 2 bin 406 ve Çekya’da ise 6 bin 245 halk kütüphanesi bulunduğu saptandı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

18Türkiye genelinde müze sayısının geçen yıl yüzde 2 artarak 417’ye ulaştığı belirlendi. Interpress’in konu ile ilgili yapmış olduğu incelemeye göre, bu müzelerin 193 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, 224 tanesinin ise özel müze olduğu tespit edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38,7 azalarak 17 milyon 247 bin 440 oldu. Özel müze ziyaretçi sayısı ise 2016 yılında yüzde 9,9 azalarak 8 milyon 40 bin 90 oldu. Müzelerdeki eser sayıları arttı… HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

17Savaş kışkırtıcılarının Irak Kürdistan bölgesindeki referandumu gerekçe yaparak dozunu artırdıkları milliyetçilik ve savaş söylemleri eşliğinde Hükümet, orta vadeli programıyla birlikte yeni zamları açıkladı. Bakan Naci Ağbal vergi zammının Savunma Sanayii Fonu’na yeni kaynaklar oluşturmak üzere yapıldığını söyledi.

Yoksulluk her geçen gün daha da artarken siyasi iktidar halkın elinde avucunda ne varsa onu da almaya çalışıyor.

Orta vadeli programdan; 5,5 büyüme hedefi (ne kadarı tutacak göreceğiz) ve 65 milyar dolar dış ticaret açığı beklentisi ile BES’in kapsamının genişlemesi ve üreticiye değil tekellere destek planı çıktı. Kamu mallarının satışına devam edilecek. Motorlu taşıt vergilerine %40, gelir vergisi dilimlerinin üçüncüsüne %3, kurumlar vergisine %2 olmak üzere şans oyunlarından, tütün kağıdına kadar tüketim mallarına eklenecek vergi zamları da getirildi. Ücret zammı söz konusu olduğunda cimrileşen iktidar, halkın cebini boşaltma konusunda cevval davranmaktadır. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

16Çerçioğlu ile bir hayal daha gerçek oldu

İl genelinde Başkan Çerçioğlu’nun talimatıyla yoğun alt yapı programı uygulayan ASKİ ekipleri, Söke ilçesine bağlı Sarıkemer Mahallesi’nde bir süredir ön çalışmalarını yürüttüğü dev alt yapı projesinde yükleniciye yer teslimini gerçekleştirdi. Yüklenicinin mobilizasyonunu tamamlanmasının ardından temel atması gerçekleşecek olan proje kapsamında, yıllardır halkın talebi olan kanalizasyon altyapısı tesis edilip, eskiyen ve sık sık sorun çıkaran içme suyu şebekesi yenilenecek.

46.5 KİLOMETRE HAT YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun “il genelinde alt yapı sorunu istemiyorum” talimatı ile yatırım ivmesini artıran ASKİ Genel Müdürlüğü, ilk etapta Büyükşehir Yasası öncesi belde olan veya ilçe merkezlerine yakın olup hizmetten mahrum kalmış noktalarda çalışmalarını sürdürüyor. Geçmişte belde olan Söke ilçesinin Sarıkemer Mahallesi de yıllardır beklediği hizmete yapılacak çalışma ile kavuşacak. Mahalleye 22.8 kilometre içme suyu şebekesi yapılıp, 23.7 kilometre ise kanalizasyon alt yapısı tesisi edilerek hizmete açılacak. Ayrıca içme suyu deposunda bakım ve yenileme çalışmaları da iş kapsamında yer alıyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Bu gün en anlamlı günlerden birisi olan sevgi ve saygıyı en çok hak eden Yaşlılarımızın “Dünya Yaşlılar Günü” nü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yaşlılarımız; geçmişimizin tecrübelerini bugünlere aktaran, milli kültür ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan toplumsal hayatımızın en kıymetli hazineleridir.

Yaşlılık dönemi herkes tarafından saygı ve itibar görmenin arzu edildiği, minnet ve şükran duygularının en üst seviyede beklendiği hassas bir evredir. Onların toplumla bütünleşmelerini ve yaşama bağlı kalmalarını sağlamak, ömrünün büyük bir kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş bu insanlara, şükran ifadesi olacaktır. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

14DEVE GÜREŞİ SEVENLER DERNEĞİ’NDEN BAŞKAN ÇERÇİOĞLU’NA ZİYARET

Bağarası Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği Başkanı Yusuf Adalı ve dernek üyeleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ziyaret etti.

Dernek başkanı Adalı, dernek yönetimiyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ziyaret etmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek derneğin  çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çerçioğlu, Bağarası Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

 

13Aydınlılar, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek olan 1. Aydın Ulusal Yörük Türkmen Şenliği’nde buluşuyor.

1 Ekim Pazar günü Aydın Tekstil Park’ta yapılacak etkinlikte Aydınlılar sevilen sanatçılar ve halk oyunu ekipleriyle bir araya gelecek.

Gün boyu devam edecek etkinlik için saat 10’da Atatürk Kent Meydanı’nda toplanılarak şenliğin yapılacağı Aydın Tekstil Park’a Yörük Göçü kortej yürüyüşü yapılacak.

Halk oyunları gösterisiyle başlayacak etkinlikte sevilen sanatçılar İsmail Çakır, Emel Örgün, Vildan Turan Aydınlılara unutulmaz bir şenlik yaşatacak. Sahneye son olarak Tolga Çandar çıkacak ve türkülerle sevenlerine seslenecek.

Tüm Aydınlıları şenliğe davet eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen bu şenlikte buluşmaktan çok mutluyuz.  Şarkısıyla, türküsüyle, zeybeğiyle gün boyu Yörük kültürümüzü yaşayacağız” diye konuştu.

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY