Ağustos | 2017 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Ağustos 2017

121)    Adalet Mücadelesi Meşrudur

Devlet, yurttaşlarını huzur, güven ve refah içerisinde yaşatmakla yükümlüdür. Bunun yolu adaletten geçer.  Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın hak, hukuk, adalet ve özgürlük mücadelesi meşru bir mücadeledir.

2)    “Adalet Hakkı” Temel Bir Haktır

Herkes adil bir siyasal-toplumsal düzende yaşama hakkına sahiptir. Devlet kişinin ekonomik, toplumsal ve siyasal düzenden adaletli olarak pay almasını ve yönetime katılma olanaklarını sağlamakla yükümlüdür.

3)    Bugün Türkiye’de Adalet Hakkı Sistematik Olarak İhlal Edilmektedir HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Sevgi, dostluk, kardeşlik bağlarının güçlendiği, yardımlaşma ve dayanışma duygularının çoğaldığı birlik ve beraberliğimizin temel taşlarından olan bayramlar; toplumumuzun manevi zenginlik kaynaklarıdır.

Milletçe birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğinin gösterildiği, bir kurban bayramını daha kutlamanın heyecanı içerisindeyiz.

Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, ülkemize ve tüm dünyaya mutluluk getirmesini diliyorum.

A.Deniz ATABAY –  T.C. Didim Belediye Başkanı

 

20AKP iktidarı, rejimi değiştirme çabasını son hızla sürdürüyor. Eğitime yönelik dinsel kuşatma, AKP’nin bir din devleti kurma hedefinin en önemli ayağı olarak öne çıkıyor.

4+4+4 eğitim modeliyle hız kazanan gerici program, çok daha büyük ve kapsamlı düzenlemeler eşliğinde başka bir aşamaya taşınıyor. Cihat eğitiminin müfredata eklenmesi, evrim teorisinin çıkarılması ve müfredatın dinselleştirilmesi bu adımlardan sadece birkaçıdır. Müfredat artık ‘Daha çok din, Daha az bilim’ anlayışıyla oluşturuluyor. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, Ensar Vakfı gibi dinci tarikat-cemaat ve vakıflarla Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokollerle birlikte eğitimde paralel örgütlenmenin önü açıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Sevgili eşimiz, dostumuz, akrabalarımız, arkadaşlarımız, 29/08/2012 tarihine,Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nin 140 şubesinden; Didim Şubesi olarak kurulan derneğimiz kamu yararına çok değerli hizmetler gerçekleştirmiştir.
Aslında eğitime odaklı olan TYSD, Hastanemizin eksik cihazlarını tamamlamayı da görev bilmiştir.
Bu amaçla;
⭐️Kemik Ölçüm Dansiometrisi
⭐️Panoramik Diş Röntgeni
⭐️Vivid S 6 Kalp Kardiyo cihazı 
⭐️Eforlu Kardiyo Cihazı
⭐️CR Röntgen cihazı
Sadece Didim Devlet Hastane si’nde kullanılmak ve garanti süreci bitikten sonra bakımı Devlet Hastanesi tarafından yapılmak üzere bağışlanmış ve takipleri yapılmış, yapılmaktadır.
Huzurevlerine hiç eli boş gitmedik ve YK üyemiz Eylem Aydın’la ortak Asansör yaptırdık
Didim’deki ilk orta öğretim ve Adnan Menderes Meslek Yüksek Okulu öğrencilerimizi defaen sıfır kışlık, yazlık kıyafetlerle donattık HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13Evde engelli hastası olanlar için bakım parası ödeniyor. Rapor ile birlikte Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmak yeterli. Temmuzda maaş miktarı bin 27 TL oldu.Devlet, evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara maaş desteği sağlıyor. Bu destek, memur maaşlarındaki artışla yükseldi.
Destek tutarı bu yılın ilk yarısında 960 lira olarak uygulanıyordu. Memur maaşlarındaki yükselişle birlikte, evinde yüzde 50 raporu olan engelli yakınına ya da yaşlısına bakana ödenen aylık bin 27 liraya yükseldi. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan gündelik hayatını devam ettiremeyen yakınlarına bakanlar, bu parayı almaya hak kazanıyor. Ödemeden yararlanmak için tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınması şart. Engelli Sağlık Kurulu raporunda engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olarak belirtilmesi, ayrıca ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması isteniyor. Eğer bu tür bir engelli yakınınız varsa onun akrabası olmanız, aynı evde yaşamanız ya da vasisi olmanız şartıyla bakım parası almaya hak kazanıyorsunuz.

 

14Didim’de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıl dönümü, kutlandı. Tören sonrası Kaymakam Yönden, tebrikleri kabul etti.
Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı’nı taçlandıran, bağımsız Türkiye’nin önünü açan Büyük Taarruz’un 95. yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Didim’de çelenk töreni gerçekleştirildi. Didim Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlamalara Didim Kaymakamı İskender Yönden, CHP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Didim Garnizon Komutanı Albay Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

HABER:BAHRİ AŞIK

15Bayram tatili nedeniyle tatilcilerin akın ettiği turizm merkezlerinden Aydın’ın Didim İlçesi’nde, trafik yoğunluğu yaşanıyor.
Bayramda binlerce kişinin tatilini geçirmek için geldiği Didim’de, artan trafik nedeniyle İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçenin giriş çıkış noktalarında sürücülerin yol güvenliği için uygulama yapıyor. Polis, alkol ve emniyet kemeri kontrollerini artırırken denetimler bayram tatili boyunca sık sık tekrarlanacağı belirtildi. Özellikle İstanbul, Ankara ile yakın iller İzmir, Denizli ve Aydın’dan gelen ziyaretçiler, Didim ilçe trafiğinde yoğunluğa neden oldu. Turizm kentlerine ulaşım sağlayan Söke-Milas Karayolu’nda yoğun trafik nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. Sürücülerden yakın takip, aşırı hız ve hatalı sollama yapmamalarını isteyen yetkililer, trafik işaret ve işaretçilerine uyulmasının hayat kurtardığına işaret etti.
Öte yandan, Kurban Bayramı nedeniyle Didim’e ulaşım sağlayan otobüs firmalarının da çok sayıda ek sefer koydukları öğrenildi. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Didim’deki konaklama tesislerinde artan rezervasyonlar, turizmcileri memnun etti. Bayram tatili nedeniyle ilçeye gelmeye başlayan yerli turistlerle tesisler ve plajlarda yoğunluk yaşanıyor.

HABER :BAHRİ AŞIK

C

C

Çanakkale’de CHP’nin Adalet Kurultayı’nda,üç kişinin hiç de doğru olmayan bir yerde alkol alması,iktidarın tümü tarafından bir koro şeklinde dile dolandı.

Politika dediğiniz şey böyle bir şeydir işte.

Neyi dile getireceğiniz,neyi nasıl kullanacağınız politika yapma becerinize bağlı.

Ha,bu yapılan doğru mu?Yanlış.

Verilen tepki yanlış mı?Hayır,doğru.

Zaten CHP’de kurullarıyla gereken işlemleri yapacağını belirtti.

Normalde dizilerde adı biplenen içecekler,malzeme olunca,bipi çözülüyor.

Tabi ki bir yanlışın üzeri başka bir yanlışla örtülsün demiyorum. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13Aydın’ın dünyaya açılan penceresi,  turizmin incisi Kuşadası, Başkan Çerçioğlu ile hayat buluyor. Uzun yıllardır kronik altyapı sorunlarıyla boğuşan Kuşadası ilçesinde yaşanan mağduriyete dur diyen ve alt yapı sorunlarının çözülmesi için talimatını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ASKİ çalışmalarını yakından takip ediyor ve sürekli bilgi alıyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Diyanet İşleri Başkanlığı’na bütçe yine yetmedi: 1,3 milyar ek bütçe

Harcamalarıyla Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu 12 bakanlığı geride bırakan Diyanet, ek bütçeyi de kaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı yılın ilk altı ayında yaptığı harcamaları ve geriye kalan altı ayda yapmayı planladığı harcamaları gösteren 2017 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, yıla 6 milyar 867 milyonluk bütçe ile başlayan Diyanet’in diğer kurumlara aktarmalarla 4,3 milyar düşen bütçesinden 4,2 milyarını harcamış durumda. 2017 yılı harcama tahmini 8 milyar 148 milyon lira olarak öngörülen rapora göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yıl sonuna kadar en az 1,3 milyarlık aktarma yapılacak.

13“Geçtiğimiz aylarda spor sahaları peş peşe olaylara tanık oldu. Ancak bunlar içinde sadece birinde çok ciddi bir soruşturma başlatıldığına tanık oluyoruz. O da Antalya’da 4 Haziran tarihinde yapılan Göztepespor-Eskişehir maçının ardından yaşananlar. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan soruşturmada 72 kişi hakkında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları’ iddiasında bulunuldu ve bunların 61’i şu ana kadar gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara baktığımızda çoğunluğunun o gün orada yüzlerine Atatürk maskesi takan ve İzmir marşı söyleyen  Göztepsporlu taraftarlar olduklarını görüyoruz. 6222 sayılı Sporda Şiddeti ve Düzensizliği önlemeye ilişkin yasayı işletemeyen TFF ve İçişleri Bakanlığı, gerçek holiganlar hakkında işlem yapacağı yerde, Atatürkçü, laik, demokrat, özgürlükçü kesimi hedef almıştır. Beşiktaş-Konya maçına giderken, devlet karayolunda silah ve palalarla resim çektirip sosyal medyada yayınlayanlara ses çıkarmayan, maç sırasında Beşiktaşlı Quaresma’nın başına kelebek tipi sustalı bıçak atan kişiyi serbest bırakan mevcut sistem, her zamanki gibi kendi fikrinde olmayanları hedef almıştır. Ancak bunlara meydanı da bırakmayacağız. Türk sporu özgürlük demokrasi düşmanlarının at koşturduğu bir alan olmayacak” 

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YASEMİN ÖNEY CANKURTARAN

 

11Bayram boyunca özellikle sebze ve meyve tüketimini azaltılmamalı. Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret edilmeli. Çay, kahve ve asitli içeceklerin fazlasından uzak durulmalı. Ihlamur, ada çayı ve rezene gibi bitki çaylarını tercih edilmeli. Eğer mide ve tansiyon sorununuz yoksa günde 1–2 şişe doğal maden suyu da içebilir. Ana öğünlerde tabağın yarısı salata ve sebze yemekleri ile doldurulmalı. Diğer yarısı ise 2-3 parça et ve 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna ve bulgur gibi tahıl ürünlerinden alınabilir. Şekerlemelerden ve çikolatalardan olabildiğince uzak durmaya çalışılmalı. Ağır hamur tatlıları yerine, sütlü veya meyveli tatlıları tercih edilmeli. Günde 1 porsiyondan fazla tatlı tüketmemeye özen gösterilmeli.

ETİ DİNLENDİRİN! HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY