Temmuz | 2017 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Temmuz 2017

19Emek Partili Kadınlar, müftülere nikah kıyma yetkisi ve sağlık personeli takibi dışında doğan çocukların doğum bildiriminin sözlü beyanla yapılmasına karşı, herkesi birlikte mücadeleye çağırıyor.

Bu tasarı kadınlar için hak ihlalidir

AKP gericiliği bu kez Nüfus Hizmetleri Kanunu adı altında karşımızda. Meclise sunulan tasarıda il ve ilçe müftülerine nikah yetkisi verilmesi ve daha önce kadınlar sokağa çıkınca geri çekilen çocuk istismarcılığını meşrulaştırma girişimi var. Bu tasarı, uzun zamandır kadınların en temel medeni haklarını tırpanlayan iktidarın domino etkisi yapacağını çok iyi bildiği bir saldırı furyasının önemli bir adımı.

Yaptıkları yapacaklarının teminatı olan iktidarın bugün evlendirme yetkisini din görevlilerine vermesinin yarın boşanmanın da, miras hakkının da, eşler arasındaki ilişkinin de şer’i hukukla belirlenmesinin kapısını açacağını biliyoruz. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Hoşgörü kenti Didim’de ülkenin tüm il ve ilçelerinden gelerek Didim’e yerleşen binlerce yurttaşın yanı sıra, dünyanın bir çok ülkesinden gelen değişik etnik köken, din ve mezhebe inanan insanlar barış içinde yaşıyor.

Didim’de dünyaca ünlü Apollon Tapınağı’nın çevresinde bulunan 300 yıllık tarihi şapel, Süryani çiftin bebeğinin vaftiz törenine ev sahipliği yaptı. İlçede ilk kez gerçekleştirilen dini tören Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen tarafından yönetilirken, törene yurt dışından çok sayıda davetli katıldı.
Didim’in ilk yerleşim yeri olan Hisar Mahallesi’nde bulunan ve beş yıl önce Didim Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi şapel, 300 yıllık tarihinde ilk kez vaftiz törenine ev sahipliği yaptı. Didim’de yaşayan Enlil Simon Afram ile Loris Acar Afram çiftinin bebeklerinin vaftiz töreni, yaklaşık 300 yıl önce Rumlar tarafından şapel olarak inşa edilen, 1800’lü yıllarda Rumlar tarafından kilise olarak kullanılan ve 2012 yılında Didim Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan tarihi binada gerçekleştirildi. Mardin & Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen’in yönettiği vaftiz törenine Didim’de yaşayan Süryaniler ile ailenin yakınları katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

17Ensar Vakfı’nın daha önceleri çocuklara yönelik cinsel istismar davalarına konu olduğunu hepimiz çok iyi bilmemize rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı, Ensar Vakfı ile 5 yıl geçerli olmak üzere çeşitli eğitim, seminer ve sosyal etkinlikler düzenlenmesine dair protokol imzaladı. Protokol gereği Ensar Vakfı sanatsal, sportif, sosyal, kültürel, bilimsel ve teknolojik gelişimi desteklemeye yönelik eğitim, seminer, proje, gezi, kitap okuma, yarışma, kamp, yaz okulu gibi etkinlikler düzenleyebilecek.

Yapılan anlaşmaya,  MEB yükümlükleri arasında “Protokol kapsamında yapılacak faaliyetlerle ilgili vakıfla ortaklaşa belirlenen kulüplerin ortaöğretim kurumlarında kurulmasına imkân tanır” maddesi konuldu. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

18Eğitim-İş Sendikası’nın, sözleşmeli öğretmelerin alımında uygulanan sözlü sınav uygulaması için Danıştay’a açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme  yönetmeliği iptal etti. Kararda öğretmenlerin alınmasına karar verecek olan komisyonun kariyer ve liyakat ilkelerini yerine getirmekten uzak ve yargı denetimine açık olmadığı belirtildi. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlere eş durumu, sağlık, eğitim, can güvenliği, engellilik durumlarına yönelik mazeret nedeniyle yer değiştirme imkanı tanınmadığı da vurgulandı.

Birleşik-Kamu İş Konfederasyonuna bağlı eğitim-İş Sendikası tarafından sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin yönetmeliğin iptali istemiyle Danıştay’a açılan dava sonuçlandı. Yüksek Mahkeme MEB’in yönetmeliğini iptal etti.

KPSS’yi yok sayan kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayan sözlü sınav uygulamasının Anayasa eşitlik ilkesine aykırı olarak düzenlendiği gerekçesiyle açılan davada  mahkeme sözlü sınavı yapacak olan sınav komisyonunun oluşumun hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

 

16 (2)Daha önce ilkokul çağındaki çocuklar için vakıfların yurt açmasına olanak sağlayan hükümet’ten dinci vakıflara bir kıyak daha. Resmi gazetede yayınlanan bir yönetmelikle yurt ve eğitim hizmeti verecek vakıflara 49 yıllığına bedava hazine arazisi tahsis edilecek.
Öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunan vakıflar, Hazineye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde 49 yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilecek ve kullanma izni verilebilecek.
Öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunan vakıflar, Hazineye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazları 49 yıl süreyle bedelsiz kullanabilecek.
Maliye Bakanlığınca hazırlanan Kamu Taşınmazları Üzeri̇nde Eği̇ti̇m ve Yurt Faali̇yetleri̇ İçi̇n Üst Hakkı Tesi̇s Edi̇lmesi̇ne İli̇şki̇n Yönetmeli̇k, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Altı kıtadan 97 ülkeyi temsil eden 3.148 sporcunun katılımıyla gerçekleşen tarihin en büyük Deaflympics organizasyonu olan Samsun 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları muhteşem bir kapanış töreniyle sona ererken, Rusya 85’i altın toplam 199 madalya ile birinciliği elde ederken, Türkiye 17’si altın ile toplam 46 madalya ile dördüncü oldu. Interpress’in basında çıkan haberlerden derlediği bilgilere göre 18 Temmuz’da Samsun’un yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda görkemli bir açılış töreniyle başlayan Samsun 2017 Deaflympics 23. İşitme Engelliler Olimpiyatları, 30 Temmuz Pazar akşamı yapılan görkemli kapanış töreniyle sona erdi.

Tarihin en kalabalık İşitme Engelliler Olimpiyatı olarak da tarihe geçen organizasyonun üstesinden başarıyla gelen Türkiye kazandığı 46 madalyanın yanı sıra yapmış olduğu ev sahipliği ile de otoritelerden tam not almayı başardı.  Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na (Deaflympics)  katılan sporcular 21 farklı branşta düzenlenen müsabakalarda mücadele etti. 18-30 Temmuz tarihleri arasında 12 gün boyunca süren organizasyon kapsamında, müsabakalar Samsun’un Çarşamba, Bafra gibi çevre ilçelerinde yer alan toplam 28 tesiste gerçekleşti.

 

14Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,7 arttı 

Turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan II. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,7 artarak 5 milyar 413 milyon 48 bin $ oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %81,3’ü yabancı ziyaretçilerden, %18,7’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 4 milyar 442 milyon 643 bin $’ını kişisel harcamalar, 970 milyon 405 bin $’ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Ziyaretçilerin kişi başı ortalama harcaması 611 $ oldu

Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 570 $, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 845 $ oldu.

Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre %18,3 arttı

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2017 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %18,3 artarak 8 milyon 863 bin 391 kişi oldu. Bunların %86,6’sını 7 milyon 675 bin 32 kişi ile yabancılar, %13,4’ünü ise 1 milyon 188 bin 359 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Turizm gideri geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,2 azaldı
Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen  yılın  aynı  çeyreğine  göre  %8,2  azalarak 1  milyar  386  milyon 362 bin $ oldu. Bunun 1 milyar 125 milyon 951 bin $’ını kişisel, 260 milyon 411 bin $’ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.
Yurt dışını ziyaret eden vatandaşlar 2016 yılı II. çeyreğine göre %12,7 arttı

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %12,7 artarak  2 milyon 294 bin 588 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 604 $ olarak gerçekleşti.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13Aydın’da ihracat %15,5 arttı, ithalat %13,0 azaldı

2017 yılı Haziran ayı Dış Ticaret İstatistikleri çerçevesinde verilen bilgiye göre;

Aydın’da Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre;

İhracat %15,5 artarak 60 milyon 298 bin dolar, ithalat ise %13,0 azalarak 19 milyon 468 bin dolar olarak gerçekleşti

Haziran ayında Aydın bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 21. il olurken ithalatta ise 29. sırada yer almıştır.

Haziran ayında Aydın’dan en fazla ihracat yapılan ülke İtalya oldu

Aydın’dan, 2017 yılı Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke İtalya oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 5 milyon 574 bin dolar olarak gerçekleşti. İtalya’yı 4 milyon 372 bin dolar ile İspanya ve 3 milyon 267 bin dolar ile Çek Cumhuriyeti izledi.

Türkiye toplamında ise Almanya, 2017 Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Almanya’ya yapılan ihracat 2017 Haziran ayında 1 milyar 301 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 896 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri, 886 milyon dolar ile ABD ve 808 milyon dolar ile İngiltere takip etti.

Haziran ayında Aydın’a en fazla ithalat Çin’den yapıldı

Aydın’a, 2017 yılı Haziran ayında en fazla ithalat yapılan ülke Çin oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat
6 milyon 594 bin dolar olarak gerçekleşti. Çin’i sırasıyla 3 milyon 6 bin dolar ile İtalya ve 1 milyon 941 bin dolar ile Almanya izledi.

Haziran ayında Türkiye toplamında Çin ithalatta ilk sırada yer aldı. Çin’den  yapılan  ithalat,  2017  yılı Haziran ayında 1 milyar 924 milyon dolar oldu. Bu  ülkeyi   sırasıyla 1 milyar 642 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 385 milyon dolar ile Rusya ve 1 milyar 64 milyon dolar ile ABD izledi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu üreticiye destek olmaya devam ediyor.

Her fırsatta üretici ve çiftçinin yanında olduğunu belirten Başkan Çerçioğlu, üreticiye yönelik projelerin artarak devam edeceğini ifade etti.  Başkan Çerçioğlu’nun talimatıyla ilk uygulaması Karacasu’da başlatılan ve yerel tarımın desteklenmesi amacıyla kullanıma sunulan selektör makinesi çiftçinin yüzünü güldürdü.

600’e yakın üreticinin 22 bin 350 dekar alanda yaptığı hububat tarımı desteklemesiyle temiz tohumluk almaya başlayan üreticiler, desteklemenin Karacasu için ihtiyaç olduğunu ve sorunun Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından çözüme ulaştırılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Yerel tarım projelerine verdiği önemle gündemden düşmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarımsal üretime verdikleri önemin altını çizerek, çiftçimizle beraber Aydın tarımını daha iyi yerlere getirmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

1Dağlık bir bölge olması nedeniyle ülkede hâkim olan ideolojinin ulaşamayışından mı, farklı bir milliyet ve mezhep olgusundan mıdır, Tunceli halkı genel siyasi ve sosyal eğilimlere aykırı bir tutum göstermiş. Daha 1961 Anayasasına evet oyu ülke genelinde ancak yüzde 61.8 evet oyu çıkmışken Tunceli’de bu oran yüzde 95.1. Ovacık ilçesi 1982 anayasasına en çok hayır diyebilen ilçe olmuş. Yüzde 23.

Daha yakın tarihlere gelirsek 2010 referandumuna Tunceli yüzde 80.83 oranında hayır demiş. 2014 Yerel seçimlerinde AKP’nin oyları yüzde 9.3’te kalmış. Gerisi BDP, CHP ve bağımsızlar olarak sola vermiş. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Erdoğan’ın aldığı oy yüzde 14.36 kadar. Halkın yüzde 52.28’i Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini belli etmiş. Ovacık’ta bu oran 60.27’e kadar yükseliyor.  1 Kasım 2015 seçimlerinde HDP yüzde 56 oy almış ve bu oy 7 Haziran 2016’da yüzde 61’e çıkmış. İkinci sırada CHP geliyor. İlkinde 28.2, ikincisinde ise 20.6 oy almış. AKP ise 11.7’den 10.6’ya inmiş. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

8Değerli  okuyucular ;

Meclis başkanımız İsmail Kahraman kendisine 5 milyonluk ( eski paramızla 5 trilyonluk ) makam arabası  almış . Tabii  örnekler  çok. İslamiyette , süs , şatafat, lüks ,israf  haramdır. Bunlar laf sırası geldi mi “ HZ. Ömer efendimiz bir hırkayı 30 yıl giymiştir “derler.

Peki soruyorum . Bu nasıl  Müslümanlık ?

DARBE

Fethullah gülen denen ,   aşağılık , , utanmaz   yaratık .” Darbeyi Atatürk çüler yapmış  olabilir” demiş

Ulan bu kadar da  utanmazlık ,  olmaz be .  Tüh senin suratına be. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 20. maddesi gereğince 02/08/2017 günü saat 14:oo’de Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda tek gündem maddesi ile toplanıyor.

GÜNDEM :

1) Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün 28.07.2017 tarih ve 792 sayılı “Belediyemizin

Gündüz Bakımevi ve Çocuk Kreşi Kuruluş ve İşleyiş Yönetmeliği” konulu yazısının

görüşülmesi.

 

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY