Mayıs | 2017 | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Monthly Archives: Mayıs 2017

23“KENDİNİZİ DE SORUMLU HİSSEDİYOR MUSUNUZ?”

 

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen’in, 24 Mayıs 2017 tarihinde makamında medikal şirket sahibi Sercan Gök’ün silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi ve  beraberinde üniversite hastanelerinin borç batağında olmalarının gündeme gelmesine ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Baydar Başbakan Binali Yıldırım’ın yazılı olarak yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi verdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

152Öğretmenimle çok uzun yıllar sonra oturup sohbet etmek kısmet oldu geçenlerde.Tam 49 yıl önce ikinci sınıfta iken öğretmenimdi.Çok iyi bir öğretmendi sağolsun. Bana kendimi her zaman değerli hissettirmişti.Bir de Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesi’nde Fransızca öğretmenin Nermin Hanım,(Nermin Çevik) kendimi değerli hissetmemede çok özel bir yeri olmuştur.Sağolsun.Sosyal medyadan görüşüyoruz ara sıra.İkisi başta olmak üzere tüm öğretmenlerime, uzun sağlıklı ömürler diliyorum.Kaybettiklerimize yıldızlar eş olsunlar.

Bu kadar yıl sonra karşılaşmak,okula nasıl başladığımı anımsattı bana. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada, Aydın’dan Ortaöğretim öğrencileri araştırma projeleri Aydın İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi  ‘’Matematik alanı Türkiye 3,’sü’’ İzzet Şark, Aydın Murat Hale Küçükoğlu Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Öğrencileri  ‘’Sosyoloji alanı Türkiye 3,’sü’’ Ece Abak ve Merve Azra Yılmaz’ı okullarında ziyaret etti.

Başarılı öğrenciler İzzet Şark, Ece Abak ve Merve Azra Yılmaz’ı tebrik eden Milletvekili Erdem, öğrencilere okul hayatında başarının yolunun düzenli çalışmaktan geçtiğini belirterek, Aydının gururu olan öğrencilerin başarısında emeği geçenlerden, aileleri başta olmak üzere, danışman öğretmenlerine ve okul yönetimine teşekkür etti. Öğrenciler ile bir süre sohbet eden Erdem, ardından  öğrenciler ve okul yöneticileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

14Araştırmalar Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11-12’lerde olduğunu gösterirken, özellikle erkek nüfusta sigara bağımlılık oranının çok yüksek olduğu belirlendi. Interpress’in her yıl Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilen Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla yapmış olduğu incelemeye göre, dünyada her yıl 6 milyon kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan, 890 binden fazla insanın da kendisi sigara içmediği halde başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Buna göre tütün kullanımı dünyada en önemli önlenebilir hastalık nedeni olmasına rağmen erişkin ölümlerinin yüzde 10’unun tütün mamullerinden kaynaklandığı saptandı.

 

Türkiye’de 15 milyon kişi sigara içiyor…

 

Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişi sigara içerken her yıl yaklaşık 150 bin kişinin ise sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybettiği belirlendi. Dünyada yaklaşık her üç yetişkinden biri sigara kullanırken, yapılan çalışmalar içilen 1 sigaranın, hayatı ortalama 11 dakika kısalttığını ortaya koydu. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’inin, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara olduğu tespit edildi.

 

15Didim’de iki otomobil ile bir otobüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında, 1 kişi Hafif yaralandı.

Kaza, Cumhuriyet Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi ile 19 Mayıs Caddesi’nin kesiştiği kavşakta meydana geldi. Didim’den Akbük istikametine seyreden Burak Ölçücü’nün idaresindeki 35 JF 785 plakalı otomobil ile Mahmut Yüksel’in kullandığı 06 AİR 37 plakalı yolcu otobüsü ve Cevat Demir’in idaresindeki 35 KEF 83 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada hafif yaralanan sürücü Ölçücü, 112 Acil Servis ekiplerince Didim Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
Araçlarda maddi hasar oluşurken, çekici vasıtasıyla olay yerinden kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HABER: BAHRİ AŞIK

12“ZEYTİNLİK,KIYI VE MERA YASA TASARISI GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Meclis Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülecek “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi” başlıklı tasarı, birçok maddesi üretim reformuna ilişkin olmasına rağmen, üretimle ve sanayileşmeyle ilgisi olmayan, zeytini ve zeytinciliği, meraları ve kıyıları yok etmeye yönelik maddeler taşımaktadır.

Bu maddelerle şimdiye kadar istenip de kamuoyu tepkisiyle gerçekleştirilemeyen üç önemli  alanda değişiklik getiriliyor. AKP usulü bir taslakla zeytinlikler, kıyılar, meralar daha fazla imara açılmak ve yapılaştırılmak isteniyor. AKP usulü yasa yapma mantığıyla, iki iyi şeyin içine üç kötü şeyi doldurup arada torba yasayla gece yarısı geçirmeye kalkıyorlar. Bu yasa geçerse kıyılardaki dolgu alanlarında, denizcilik faaliyetini, deprem riskini, çevre faktörünü hiçe sayacak, uydurma bir “kamu yararı kararı” alacak Bakanlar Kurulu, kıyı dolgu alanlarında endüstri bölgesi ya da denize sıfır konumda kamu hastanesi projesini hayata geçirecektir. İktidar, ya yandaşı şirketlere yeni kapılar aralayacak ya da çevreyi ve kent planlarını altüst ederek çevreye rağmen endüstri bölgesi ve hastane kurmaya kalkacaktır.  HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yayımladığı son çağrı olan, IPARD II 1. Çağrı ilanı kapsamında Aydın İl Koordinatörlüğü’ne başvurusu yapılan 16 proje sözleşme imzalamaya hak kazandı.

IPARD II 1. Çağrı ilanında da belirtildiği üzere sözleşme imzalama sürecinin başlaması için Finansman Anlaşmanın yürürlüğe girmesi beklenmekteydi. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında, 2014-2020 yıllarını kapsayacak olan IPARD II Finansman Anlaşmasının 6 Mayıs 2017 tarihli ve 30058 sayılı resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, sözleşme imzalamaya hak kazanan faydalanıcıların listesi 30.03.2017 tarihinde Kurumun web sitesinden ilan edildi. Aydın’dan biri yedek olmak üzere 16 başvuru sahibinin projesi Kurum Başkanlığı tarafından desteklenmeye uygun görüldü.  HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Oruç tutmanın vücut için birçok yararı vardır. Ancak bilinçsiz tutulan oruç kalp rahatsızlıklarından mide problemlerine kadar birçok sağlık sorununa neden olabilir. Özellikle Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi nedeni ile sahur ve iftar arasındaki sürenin uzunluğu ve artan hava sıcaklıkları oruç tutan kişileri sağlık açısından zorlayabilir.

Uzun açlık süresince midede bazı salgılarda azalma yaşanır. Bu durumda mide ve bağırsakların dış etkenlere karşı daha duyarlı hale gelmesi ile birlikte, hafif bir gastrit, iyileşme yolunda olan bir ülser ya da benzer hastalıkların da daha belirgin hale gelmesine neden olur. Bu sebeple mide şikâyetleri ya da geçirilmiş ülser, mide kanaması gibi geçmişi olanların, oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka hekim önerisini dikkate almaları gerekir.

Sağlıklı bir ramazan ayı için; HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11 Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 95. Yönetim Kurulu toplantısı, Aydın’da 30 Mayıs 2017 Salı günü saat 11:00’de; Aydın Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlenecektir.

 

Toplantı, GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Muğla Valisi Amir Çiçek’in başkanlığında; Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu,  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve GEKA Genel Sekreter vekili Özgür Akdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşecektir.

14

13-10-130x13012-2-3-130x13012-1-5-130x130Didim’de 2. Thales Günleri Etkinliği yapıldı…

Didim, Milet, Thales adlarının birlikte anıldığı 2. Thales Günleri etkinlikleri büyük bir katılımla Antik Milet kentinin tarihi amfi tiyatrosunda gerçekleştirildi…

  1. Thales Günleri etkinliği; Müzik ve felsefenin içiçeliğiyle gerçekleştirildi. Bu içiçeliği

Emrehan Halıcı; Felsefe anlama-anlamaya-, Müzik ise anlatıma dayanır şekliyle yorumlayarak ikisi arasındaki ilişkiye felsefi bir yorum getirdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1453 kaçak göçmeni Didim Sahil güvenlik ekipleri kurtardı.

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında yasa dışı yollardanYunanistan’a geçmeye çalışan aralarında çok sayıda küçük Çocukların da bulunduğu 53 kaçağı yakaladı.Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, dün sabah Didim Fener koyu açıklarında sahil güvenlik görevi icra eden Sahil Güvenlik Botu, Yunan adalarına geçmeye çalışan tekneye müdahale etti.
Tekne içindeki 2’si Afganistan, 44’ü Pakistan, 7’si Suriye uyruklu 53 göçmen kurtarılarak Didim Limanı’na götürüldü.

HABER:BAHRİ AŞIK

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY