Turizm | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Turizm

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan (1)Türk turizm sektöründe dönüşümün ele alınacağı Turizm 4.0 Zirvesi, TÜRKONFED ve GESİFED desteği BESİAD ev sahipliğinde 8 Eylül 2018 tarihinde Bodrum’da düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un katılacağı ve açılış konuşmalarıyla başlayacak olan zirveye, Bodrum ve Muğla üst düzey kamu yöneticileri, akademi ve STK temsilcileriyle birlikte, iş dünyasından da yoğun bir katılım bekleniyor.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) üyesi Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) çatısı altında yer alan Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) ev sahipliğinde, Endüstri 4.0 devriminin Türk turizminde yarattığı dönüşümün masaya yatırılacağı bir zirve düzenlenecek. Bodrum’da ilk kez, TÜRKONFED ve GESİFED desteği ile BESİAD tarafından düzenlenecek olan Turizm 4.0 Zirvesi, 8 Eylül 2018 tarihinde Bodrum Royal Asarlık Beach Hotel’de yapılacak. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Didim turizmi yabancılar ile başladı. İlkin İngilizler, daha sonra, diğer ülkeler (İskandinav ülkeleri, Almanlar, Avusturyalılar vs.) takip etti. Turizm başladığında ele avuca sığacak doğru dürüst otel dahi yoktu, otel sınıflandırılmasını zaten tur operatörü ve otelci kendisine göre yapıyordu. Teknoloji de bu kadar gelişmemişti, faks dahi yoktu, telefon veya teleteks ile haberleşme sağlanıyordu. Bu şartlarda başladığımız turizm de inişli çıkışlı zamanlar oldu. Krizler yaşadık, buna rağmen Turistler Didim’e gelmeye devam ettiler, hata, Didimliler arasında şöyle bir söylenti vardı: “İngilizleri kapıdan kovsan pencereden Didim’e girerler”, bir gönül bağı vardı, vefakarlık vardı, gelişlerini sadece misafirperverliğe bağlamak tabi ki mümkün değil, Didim’in tarihi, doğası, suyu, kumu çekiyordu insanları, dünya da turizm de çok yaygınlaşmamıştı. Turizm onlar için sadece dinlenme değildi,   yabancı ülkelere, insanlara ilgiydi, değişik kültürleri görmek, insanları tanımak, yaşamaktı, maceraydı.

Turizm bir yaşam şekliydi,  meraktı, özlemdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12İspanya ve Yunanistan Akdeniz çanağındaki en önemli 2 rakibimiz, gerek Ab ülkesi olmaları gerekse bize göre Avrupa ülkelerine daha yakın konumda olmaları nedeni ile elbette bize oranla daha çok turisti ağırlıyorlar ancak ülkemizde yapılan üst düzey ve kaliteli tesisler ve bu tesislerin düşük fiyatları elbette elimizi ciddi şekilde güçlendirmişti yıllar içinde ancak son birkaç yıldır yaşanan sıkıntılar nedeni ile ülkemizi tercih eden ülkeler rotalarını rakiplerimize çevirerek onları tercih ettiler, buraya kadar herşey normal ama bundan sonrası oldukça ilginç, rakiplerimiz artık ülke seçmeye, tur operatörü seçmeye başladılar, mesela İspanya ve Yunanistan artık ingilizleri istemiyor, 18-30 yada sun&fun tarzı tur operatörlerinide istemiyorlar….

Gerekçe çok açık …. KALİTE ….

Dünyaya en çok Turist gönderen ülkelerin Müşteri memnuniyeti ve hakları konulu TV programlarında insanları karşılaşacakları olumsuzluklar karşısında ne yapmaları ve ne tür haklara sahip oldukları konusunda eğitiyorlar  ama ne yazıkki bazıları bu durumu bayağı bir abartmışlar….

Geçtiğimiz günlerde İngiliz bir Tur Operatörü müşterilerinden aldığı şikayetleri yayınladı….

İşte bazı örnekler ; HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Değerli Arkadaşlar,

2 gündür İspanya’nın en iyi tatil otellerinden birinde kalıyorum:
Çeşitli ülkelerden Türkiye yerine bu yıl buraya gelen onlarca Avrupalı turist ile görüştüm;
Hepsi bana “Türkiye çok farklı , otelleriniz, hizmet anlayışınız çok daha üstün”.
“Bizde herhalde yine Türkiye’ye geleceğiz dediler”.

Bu yıl iş bulamayıp sektörden ayrılan çok değerli arkadaşlarımızın aramıza en kısa zamanda geri döneceğine inancım tam.

Ayrıca yüksek sayıda anne ve babanın çocuklarına “turizmde artık iş yok başka mesleklere bak!” dediğinide biliyorum.

Aynı şekilde bazı yerli ve uluslararası. ölü alıcıların kapıda beklediğini görüyoruz.

Turizm bitti!” gibi sözlerin spekülatörlerden başka kimseye faydası yok!

Sektörümüzü sahiplenelim:

Avrupa piyasalarına dönüşümüz muhteşem olacak.

Sıkıntılar bizi daha güçlendirdi ve uzmanlaştırdı.

Özgün, bireysel münferit müşteri odaklı sosya- kültürel katılımlı – destekli Pazarlama , kuracağımız değişik çok kanallı satış sistemleri ile rekabet edilemez, kopyalanamaz ürün içeriği ve çeşitliliği gibi yaratacağımız YENİ TURİZM AŞKI ile bizi geleçek yıllarda muhteşem başarılar bekliyor.

Benden söylemesi.

14 (2)Siyasi irade olmasaydı ne Vegan festivali ne de Thales Festivali olurdu.

1990 lardan sonra klasik  turizm anlayışı nasıldı? Rezervasyonumu yaparım, otele yerleşirim, güneş, deniz ve kum ile bütünleşirim, flört yaparım, canım sıkılır ise bir tura katılırım ve bu şekilde tatili bitiririm. Süreç artık bu tür tatil anlayışını aşmış,  aşacaktır. Tatilcilerin istekleri gün be gün artıyor, artacaktır.  Tabi ki isteklerin başında huzur gelmektedir, günün stresinden uzak, dostluk yaşayabilecek, sıcak ilişkiler kurabilecek ortam.  Bu dostluğu oluşturacak, değişikliği getirecek, sürece ayak uydurtacak ve bunun önderliğini yapacak bundan böyle otelcilerden, turizmcilerden ziyade yerel yönetimler ve siyasi aktörlerdir. Niçin böyle? Son yıllarda gördük ki sadece tesis inşaa etmek, tur operatörlüğü yapmak yetersiz gelebiliyor, turizm de hareket alanı yok olabiliyor, sebebi ise siyasi kanadın, karar mercii’nin  turizme ortak olamaması, sadece bekleyip, gelişmeleri seyr etmesi. Düne kadar bu yeterli gelebiliyordu, fakat bugün her şey değişmiş durumda.   Bir şeye sahip olabilmek, onu savunabilmek, yön verebilmek için o şeyi ruhunda hissetmek, o işe sahip çıkabilecek düzeyde fikir ve düşünce sahibi olmak gerekiyor. Var mı bu siyaset kanadında? Bana göre yok. Sözü geçen kurumları gözden geçirin, göreceksiniz ki hepsi de turizm ile bi alakadırlar. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Kimbilir belki de Apollo Tapınağına giden bu yol binlerce yıl sonra ilk kez bu kadar kalabalık kitleleri bir arada gördü, kimbilir Apollo Tapınağının ilk sahipleri yıllar sonra bu kalabalık kitleleri gökyüzünden huşu içerisinde izlediler

 

Ama ne ve nasıl olursa olsun büyük özveri ve emekle hazırlanan ayrıca İlk kez organize ediliyor olmasına rağmen ciddi bir yoğunluk yakalayan Didim Vegfest aynı zamanda bu alanda bir boşluğun doldurulması adınada önemli idi.

Yüzlerce binlerce insan geldi Didim e ve Didimimizi ziyaret ettiler, kutsal tapınağın etrafında dolaştılar, yöresel lezzetlerin tadına baktılar ve hiç şüphesiz ki beğendiler. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11İlçemizde gerçekleşen Türkiye’nin ilk Vegan festivali Didim’in ve ülkemizin tanıtımı için atılmış önemli adımlardan bir tanesidir. İlk kez düzenlenmesine rağmen yoğun ilgi ve gelen olumlu yorumlar bizleri çok mutlu etti. Doğanın bize verdiği kaynakları değerlendirerek  Didim’e özgü yetişen otlardan yapılan yemeklerimizi  ve hayvansal ürün kullanılmadan da beslenebileceğimiz farklı ürünlerimizi tatma ve tanıtma imkanı bulduk. Bu tür festivaller ve organizasyonlar Didim turizminin kalkınmasında ve bölge tanıtımında çok büyük önem taşımaktadır.  Önümüzdeki yıllarda da farklılık yaratacak çalışmalarla festivalimizin daha yoğun ve daha verimli geçmesini temenni ederim.  Bu güzel şenliği kentimizde yapma fırsatı yaratan ve öncülük eden Didim Belediyesi, Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Didim Turizm Altyapı Birliği (DİTAB) ‘ne, şehir dışından gelen misafirlerimize,  ilçemizin güzelliklerini tüm güler yüzlülüğüyle sunan katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz.

AYLİN BAL -TURSAB

ad4fa26b988f812d7bb6db742842349fOturduğum yer de insanları gözlemliyorum.  Bir insan kalabalığı, Didim Apollon Tapınağı önünde ki yoldan yürüyorlar, o kadar senedir, burada oturuyorum, böyle bir hareketliliği ne gördüm ne de duydum. Belki Apollon Tapınağının ibadet yeri olarak kullanıldığı zamanlar da Milletlilerin yapmış oldukları kutsal yürüyüş esnasında bir kalabalık oluşmuştur, başkasını  bilmiyorum.

Doğrusu o güne kadar, 29.04.2017’e, VeganFest’te kalabalığın nasıl olacağını Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen telefonlar ile tahmin edebiliyorduk, en azında ilginin olacağını düşünüyorduk, fakat, soru işareti de vardı, bir ilktir, Didim de yapılıyor, Türkiye’nin bir çok yerin de buna benzer festivaller düzenleniyor, seçenek var. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Bu tür Festival etkinlikleri yaşanılan şehirlerin marka,uluslararası bilinirlik ve bölgede farkındalıklar oluşturduğu için en önemli sosyo-ekonomik etkinliklerdir. Bölge tanıtımı ve cografyanın flora tanıtımı yapılış şekilleri bazı bölgelerde aynı olsa bile çeşitlendirmek yöre insanının tecrübesine kalmıştır. Bu festival türleri Dünyanın değişik ülkelerinde ziyaretçi sayısı milyonları aşmıştır. Örnek olarak ispanya Bunol kasabası domotes festivali,La Fira De Vi Şarap festivali,Smaka pa Stockholm gıda festivali gibi bir çok örneği daha vardır. Bir turizmci olarak bu festivalin önemini bir kaç yıl sonra taşlar iyice yerine oturduğunda herkes görecek ve yaşayacaktır. Tabi bu festivalin tutması ilçe kurumlarının hamaset yapmadan veya sadece biz varız mantığı gütmeyerek daha ileri götürebileceklerini de unutmadan yazmak gerekir. Eksiklikler ufak tefek olacaktır. Örneğin Vegan ayrı bir beslenme tarzıdır sadece ot üzerinedir hayvansal gıda da yemezler, vejetaryan ap ayrı bir beslenme tarzıdır yapılan festivalde döner et,tavuk satılamaz gibisinden.

BU İŞ TUTAR DEMEDİ DEMEYİN.

 

DENİZ AKTAŞ –CTS TRAVEL

 

 

18034304_631811757018585_6177603996343054227_nDidim’de 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri, çelenk koyma töreniyle başladı.
Törene, Didim Kaymakamı İskender Yönden, İlçe Garnizon Komutanı Albay Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, İlçe Emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu, Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş, Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve az sayıda turizmci katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Didimli turizmciler Didim Turizm Derneği binasında bir araya geldi.  Turizm haftası ilçedeki turizmin durumu gibi konuların görüşüldüğü toplantıda gündemin ana maddesini TÜRSAB ve booking.com arasındaki dava konuşuldu.

Didimli turizmciler, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve Didim Turizm Derneği; TÜRSAB tarafından açılan davada 5. Asliye Ticaret Mahkemesince alınan booking.com’a erişimin engellenmesi kararına tepki gösterdi.

Uygulamanın kötü giden rezervasyonları daha da düşüreceğine dikkat çeken turizmciler özellikle küçük otellerin etkileneceğini söylediler.

Kararın geri alınmaması durumunda zararın karşılanması için gerekli süreci başlatacaklarını belirten turizmciler tarafları uzlaşmacı bir anlayışla sorunu çözmeye davet ettiler.

 

 

 3“ Geçmişi inkâr edenin geleceği olamaz” Süryani Atasözü HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY