Eğitim | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 718208Toplam ziyaretçi:
  • 4Bugün kü ziyaretçiler:
  • 20Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Eğitim

12 (2)Didim Yeni Bir Anaokuluna Kavuştu

Didim’de özel bir kurum olan Aktif Minikler adlı Milli Eğitim Bakanlığı Denetimli Özel ana okulu dün düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu, Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir ile İş Kur Genel Müdür yardımcısı Kadri Kabak’ın katıldığı açılış törenine STK temsilcileri ve çok sayıda Didimli ile okula kayıt yaptıran çocukların aileleri  katıldı. Açılışa ilgi büyüktü.

Altınkum Mahallesi 174. Sokaktaki açılış öncesi katılımcılara ikramlarda bulunan okulun kurucusu İlknur Güdücü Kamacı misafirleri ile tek tek ilgilendi.

Açılışta bir konuşma yapan Didim Kaymakamı Türköz, okulun Milli Eğitim denetiminde bir okul olduğunu, buradaki çocukların iyi bir eğitim alarak sosyalleşmelerinin sağlanacağına inandığını belirtti.  Yeni bir anaokulunun açılmasının Didim’e hayırlı olmasını  dileyerek kurdeleyi, Genel Müdür yardımcısı Kadri Kabak, Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, Emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu ve kurucu müdür İlknur Güdücü Kamacı ile birlikte kesti.

Okulun içini ve sınıflarını gezen Kaymakam Türköz okulun öğretmenlerine başarılı  bir eğitim öğretim yılı diledi.

 

 

10TÜRKİYE EĞİTİM KALİTESİNDE 99’UNCU SIRADA

137 ülke baz alınarak hazırlanan “Eğitim Kalitesi 2018” raporuna göre Türkiye 99’uncu sırada yer alırken, listenin başına yerleşen ülke İsviçre oldu.

Ajans Press’in Dünya Ekonomik Forumu (WEF) “Eğitim Kalitesi 2018” raporundan ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye eğitim kalitesi bakımından 137 ülke arasından 99’uncu sıraya yerleştiği belirlendi. Böylelikle Türkiye’nin eğitim sistemi kalitesinde 2017 yılına kıyasla2 basamak yükseldiği görülürken, yinede listenin son sıralarında yer alması dikkat çekti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

32 (2)Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin ilk 6 aylık harcamalar sonunda personel giderleri hariç, elinde kalan 10 milyar 633 milyon 716 bin 878 TL’den 2 milyar TL’sinin, yani kasada kalan miktarın  %18’inin ‘tasarruf tedbirleri’ kapsamında kesildiği haberleri basında yer almıştır. Okulların onarımından, yeni okul yapımı için kamulaştırma giderlerine, okul öncesinden liseye kadar öğrencilerin ailelerine verilen burslardan, devlet parasız yatılı öğrencilerine verilen pansiyon yardımına kadar kamusal eğitimin gereği olan kalemlerde kesintiye gidildiği yönünde ciddi iddialar bulunmaktadır.

Haberin kamuoyunun gündeminde yer alması sonrasında MEB tarafından yapılan açıklamada; burs desteğinde ve pansiyon yardımında kesintiye gidilmeyeceği, halen yapım aşamasında olan okul inşaatlarının ise devam edeceği açıklaması yapılmıştır. Ancak açıklamada eğitime ayrılan bütçede kesinti yapılacağı bilgisinin yalanlanmamış olması dikkat çekicidir. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

20Milli Eğitim Bakanlığınca sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonuçları açıklandı, sonuçlara “meb.gov.tr” internet adresinden ulaşılabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen adaylarının merakla beklediği mülakat sonuçlarını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, sözlü sınav sonuçlarına itirazlar 11-13 Temmuz’da yapılabilecek. Atama tercihleri de 17-20 Temmuz’da alınarak, 23 Temmuz’da ise atamalar gerçekleştirilecek. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

10 (2) 10 (1)Yenilenen yönetim kadrosuyla yeni bir ivme kazanan Didim Yönder Okulları Eğitim Lideri Erhan Horzum ile yaptığımız keyifli sohbette Yönder Okulları’nın eğitim anlayışı ve vizyonu hakkında bilgi aldık.
Erhan Bey, isterseniz Yönder kelimesinden başlayalım söyleşimize. Yönder neyi temsil ediyor?

Yönder sözcüğünün kelime anlamı “herhangi bir iş yerinde farklı görevlerde çalışarak deneyim kazanmış olan, danışan kişinin hedefine ulaşmasını sağlayacak yolu bulmasına yardımcı kimse, mentor” demektir. Yönder Okullarında öğretmen, “öğretici-öğreten” olmak yerine sınıflardaki (öğrenme merkezlerindeki) eğitim ve öğretim faaliyetlerini planlayan, öğrencilerin araştırma ve öğrenme sorumluluklarını yerine getirmelerini teşvik eden, öğrencilerin motivasyonlarını gözeten ve motivasyonun yükselmesi için gerekli çalışmaları yapan ve önlemleri alan, öğrencilerin biricikliğini ve farklılığını önemseyen, koruyan, öğrenciye mesleki branşı (dalı) ile ilgili danışmanlık, yönderlik (mentorluk) yapan kişidir. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Schüler im Unterricht hören dem Lehrer an der Tafel zu

Schüler im Unterricht hören dem Lehrer an der Tafel zu

Şükür ve itaat pedagojisine dayanan mevcut eğitim sisteminin en önemli karakteristiği “eğitmemesi”dir: Cehalet üreten bir eğitim sistemi! Bu anlamda “Eğitim sistemi” ifadesinin kendisi bir oksimorona dönüşmüş durumdadır.

Eğitim sistemimiz öğrencileri bugünkü hayata ve geleceğe hazırlayabiliyor mu? Bu soruya bakanlık yetkililerinin bile olumlu yanıt vermesi zor görünüyor. Bir süredir ‘eğitim sistemi’ denilince aklıma gelen şey geçenlerde yitirdiğimiz İranlı yazar Daryus Şayegan’ın “Yaralı Bilinç” adlı kitabında yer alan bir anekdot oluyor: Yıllarca ülkesinden uzak kalmış bir adam, İran’a döndüğünde ülkesine kavuşmanın heyecanı içindedir. Evine gitmek için Tahran Havaalanı’nda bir taksiye biner. Yarı yolda şoföre, ilk tütüncüde durmasını söyler. Şoför sorar: HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, 9 milyon lira civarında devraldıkları ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi bütçesini 21 milyon liraya çıkardıklarını ifade ederek, önümüzdeki dönem 25 milyon lira ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13DİDİM MAHİR ÖZGÜR DAMAR İLKOKULU 1-B SINIFI ÖĞRETMENİ HAVVA ATALAY VEÖĞRENCİLERİNİN STEMPROJESİ OKULDA SEGİLENDİ.
Atalay açıklamasında” Yüzyıl becerilerine sahip olama içinde yaşadıklarını toplumun sorularına duyarlı Çözümünde rol alan geçler yetiştirmek amacıyla başladık Young Guru Akademi (YGA)gönüllerinin üretmiş olduğu bilimi deneylerle sevdirmek küçük yaşlarda bilime ilgi uyandırmak ve farkındalık oluşturmak tabuları ortadan kaldırmak YGA’de satılan her ürün karşılığında bir üründe kendileri dezavandajlı bölgelerde yaşayan öğrencilere gönderme kararı almıştır.Sınıfımız için Öğretmen Akademisi Vakfı aracılığıyla NEF Vakfı Sponsorluğunda 15 adet Bilimi Keşif Seti edindik ve 2 dönem başında çalışmalarımıza başladık şu anda Yapı Kredi Bankası reklamlarında çıkan Anadolu’ya Beyin Göçü Projesi’nde kullanılan setlerde bizim kullandığımız setler STEM eğitiminin önem arz etmeye başladığı bu yılda öğrencilerimizi dağa donalımlı yetiştire bilmeyi hedefliyoruz Öğretmen Akademisi Vakfına NEF Vakfına YGA Gönüllülerine öğrencilerim ve kendim adına teşekkürlerimi sunarım” dedi.  HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyadaki belirli ülkelerden birer ortak ile çalışıyoruz. Didim Cumhuriyet İlkokulu 4. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri olarak Aydın ilini temsil etmekteyiz.

Öğrencilerimizle birlikte, ilimizin Tarihi ve  Kültürel  mekanlarında, Doğal güzelliklerinde kitap okuma etkinliği düzenleyerek, etkinliklerimizi fotoğraf ve video kaydı yapacağız.

Aydın ili olarak ‘’ GÖKYÜZÜNÜN ALTINDAKİ EN GÜZEL YERYÜZÜNDE OKUYORUZ’’

Sloganı ile yola çıkarak proje sonucunda iki buçuk ay sürecek etkinliklerimizi sergilemek için 28 Mayıs 2018 Tarihinde 81 ilde ortak sergi açacağız. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

HALİS CANPOLAT   Liselere geçiş sınavlarında önemli başarılara imza atıp il içinde ve il dışındaki Fen Liselerine kayıt  yaptıran Didimli öğrencilerin ilçemize eğitim ve öğretimleri için tekrar döndüklerinde ilk tercihlerinin Didim Sınav Lisesi olduğu gözlemlenmektedir. İlçemizde 11 yıldır eğitim ve öğretim hizmeti veren Özel Sınav Lisesi her sene çıkardığı derecelerle ve kazandırdığı prestijli üniversitelerle  Didim’in eğitim öğretim hayatında önemli katkılar sunuyor. Muhakkak ki bu durum birçok başarılı öğrencinin Didim Sınav Lisesini tercih etmesinde önemli rol oynuyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

102017-2018 eğitim öğretim yılında, özel okullara devam eden öğrenci sayısı, geçen döneme kıyasla %13’lük artışla 1 milyon 300 bine ulaştı.

Sadece bir yıl içinde iktidarın özel okulları teşvik politikalarının etkisiyle 1.777 yeni özel okul açıldı. Öğrenci sayısı bir dönem içinde en az 150 bin arttı.

AKP hükümeti, kamu kaynaklarını özel okullara aktararak, 2002’de yüzde 1 olan özel okulların payının 15 yıl içinde 8 kat artarak yüzde 8’e çıkmasında doğrudan rol oynamıştır.

Özel okullara yönelişteki artışın temel nedeni, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi ile devlet okullarında yaşanan yoğun dinselleştirme politikalarıdır. Veliler ekonomik koşullarını zorlayarak çocuklarını özel okullara göndermeye başlamıştır.

Kamu kaynakları sadece devlet okulları için kullanılmalı, eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır! Her biri birer ‘ticari işletme’ olan özel okullara hiçbir şekilde kamu kaynağı aktarılmamalıdır!

EĞİTİM SEN DİDİM TEMSİLCİLİĞİ YÜRÜTME KURULU ADINA  TURGAY ELÇİ

 

41Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimi dinselleştirme çalışmaları anaokuluna kadar indi.

MEB’in eğitim alanında dini vakıflarla gerçekleştirdiği protokollerin ardından İl Milli Eğitim Müdürlükleri, yeni eğitim öğretim döneminde Türkiye’nin dört bir yanında müftülükler ile protokol imzalamaya hız verdi.

Eğitimi din görevlilerine teslim eden protokoller kapsamında, anasınıfından başlayarak anne ve babalarının adlarını bile hafızlarına almakta zorlanan çocuklar dini eğitim ile karşı karşıya kalacak. Zorunlu din dersi 4. sınıfta başlasa da MEB, il il müftülüklerle protokol imzalayarak bu derslerin seviyesini 4 yaşına indiriyor. Son olarak Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında imzalanan protokolle, okul kapıları din görevlilerine sonuna kadar açıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY